Dünya, nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutuyor

04.07.2022
Dünya, nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutuyorUkrayna’daki harbe işaret edilerek, Putin’in nükleer hücum emri verip vermeyeceğiyle ilgili durum irdelendi. Analizde, “Dünya, çaresizlikten nükleer tabanca kullanımına daha da yaklaşıyor” denildi.


Foreign Policy: Dünya, nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutuyor

Rusya ile Ukrayna içinde yaşanmış olan harp, nükleer silahların kullanılma ihtimalini tekrardan gündeme getirdi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, “Nükleer tabanca kullanmak hâlâ tabu mu?” başlıklı analizinde mevzuyu inceledi.

Analizde, “dünyanın nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutmaya başladığı” şeklinde uyarıya yer verildi.

“Dünya, çaresizlikten nükleer tabanca kullanımına yaklaşıyor”

Bugün, 30 yıldan fazla bir süre sonrasında, nükleer bombalar yine konuşulmaya başladığı belirtilerek, “ABD ve Rusya arasındaki nükleer harp korkusu intikamla geri döndü. Rusya’nın Ukrayna’yı vahşice işgali ve Rus yetkililerin kaygı verici nükleer tehditleri sonucunda dünya, çaresizlikten nükleer tabanca kullanımına daha da yaklaşıyor.” denildi.

Rusya-Ukrayna savaşının, nükleer silahlarla ilgili bazı gerçeklerin sert bir hatırlatıcısı olarak hizmet etmiş olduğu anlatılan yazıda, “Nükleer caydırıcılığın sağlamış olduğu korumanın sınırları var. Bir krizde, caydırıcılık zedelenebilir.” tespitine yer verildi.

Hiroşima ve Nagazaki hatırlatması

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki ilk yıllarda, birçok Amerikalı askeri ve siyasal liderin ve halkın çoğunun, nükleer silahların tekrardan kullanılacağıyla ilgili beklentisi olduğu ya da bu silahların kullanılmasından kaygı duyduğu kaydedildi.

Hiroşima ve Nagazaki hatırlatması yapılarak, bu iki kentin, atom bombalarının dehşetini hepimiz için görünür kıldığına dikkat çekilerek, şunlar aktarıldı:

“Amerikan toplumuna nüfuz etti”

“Nükleer savaşın her an gerçekleşebileceği fikri Amerikan toplumuna nüfuz etti. Nükleer tabu, hem stratejik çıkarların hem de etik kaygıların sonucu olarak ortaya çıktı. Bugün, tabanca denetim anlaşmalarının bir çok paramparça edildi ve nükleer silahlı devletler bir kez daha maliyetli silahlanma yarışlarına girdi.

“Putin, Ukrayna’da nükleer tabanca kullanır mı” sorusu

Engelleme yerine nükleer aşırılık dönemindeyiz. Tüm bunlar, bizi her insanın kafasındaki büyük soruya getiriyor: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki muharebede nükleer tabanca kullanır mı? Kesinlikle dünyanın, bilhassa de ABD’nin en azından bunu yapabileceğini düşünmesini istiyor.

“Rus yetkililer, yıkıcı sonuçlar doğuracağının bilincinde”

Şimdiye kadar, bu tehditlerin gerçek kullanımdan oldukça NATO’yu caydırmakla ilgili olması olası. Görünüşe nazaran Rusya, nükleer kuvvetlerinin alarm seviyelerini artırmadı, bunun yerine fırlatma emri iletebilecek bir yazışma sistemini etkinleştirdi.

Rus yetkililer, nükleer silahların herhangi bir kullanımının, yaygın kınama ve küresel aşağılama dahil olmak suretiyle Rusya ve Putin’in kendisi için yıkıcı sonuçlar doğuracağının kesinlikle bilincinde.”

Foreign Policy: Dünya, nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutuyor #1
Foreign Policy: Dünya, nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutuyor #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir.