Dünyada bir ilk! Rahim nakli ile doğan mucize bebek

Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından ve ekibi tarafından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde dünyada ilk rahim nakli yapıldı. Derya Sert 15 aylık Ömer …

25.09.2021
Dünyada bir ilk! Rahim nakli ile doğan mucize bebek

Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından ve ekibi tarafından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde dünyada ilk rahim nakli yapıldı. Derya Sert 15 aylık Ömer Özkan Sert isimli bebekle kamera karşısına geçti.

Türkiye’nin ikinci rahim nakli yapılan 32 yaşındaki Havva Erdem’in taburcu edilmesi üzerine Akdeniz Üniversitesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya dünyanın ilk kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert ve eşi Mustafa Sert ile 15 aylık çocukları ‘Ömer Özkan Sert’ bebek de katıldı. Dünya’da ilk kez Ömer Özkan sert bebek basını karşısına çıkmış oldu. Toplantıda ilk konuşan Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye Cumhuriyeti halkının çok şanslı olduğunu, bir kişinin maddi olarak karşılaması neredeyse imkansız olan bu tür ameliyatları Sağlık Bakanlığı’nın karşıladığını söyledi. Özkan, bundan sonra yapılacak tüm ameliyatlar Sağlık Bakanlığı’nın vereceği izinler ile mümkün olacağını dile getirdi.

Prof. Dr. Ömer Özkan’ın, adaşı olan mucize bebek Ömer Özkan’ı kucağına alırken oldukça heyecanlı olduğu görüldü. Uzun süre adaşı ile birlikte poz veren Prof. Dr.Özkan, “Dünyada da bir ilki başardık. Ne mutlu Ömer Özkan Sert bebek bugün kucağımızda” diye konuştu.

Yaklaşık 15 yıl önce başladıkları serüvende 10 yıl önce dünyanın ilk başarılı rahim naklini gerçekleştirerek literatüre geçtiklerini ifade eden Özkan, 5 bin kadından bir tanesinin doğuştan rahminin olmadığı düşünüldüğünde bu ameliyatın öneminin daha da fazla anlaşılacağını kaydetti.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.