Dünyada et tutarları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

09.04.2022
Dünyada et tutarları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıFAO, dünya besin emtia fiyatlarının Ukrayna-Rusya savaşının piyasalara negatif etkileriyle şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştığını deklare etti.

Dünyada et tutarları ile beraber ayçiçek yağı, buğday ve tahıl tutarları da Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle artıyor.

Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO), dünya besin emtia fiyatlarının Ukrayna-Rusya savaşının piyasalara negatif etkileriyle mart ayında şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştığını deklare etti.

Et tutarları 1990 yılından bu yana en yüksek seviyede

Endeks, mart ayında averaj 159,3 puana ulaşarak, endeksin fiyat takibine başladığı 1990 yılından bu yana olan zirveye çıktı.

Et tutarları tüm zamanların zirvesinde

FAO Et Fiyat Endeksi mart ayında yüzde 4,8 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Internasyonal kümes hayvanı tutarları da, kuş gribi salgınlarının arkasından önde gelen ihracatçı ülkelerden gelen arzların azalmasıyla yükseliş trendine girdi.

Dünyada et fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı #1

Rusya-Ukrayna savaşı buğday piyasalarını etkiledi

Öte taraftan, Ukrayna’daki savaşın tetiklemesiyle buğday ve tahıl ürünlerinde fiyat artışları yaşandı. Bu yüzden de FAO Tahıl Fiyat Endeksi, mart ayında şubat ayına nazaran yüzde 17,1 daha yüksek seviyede gerçekleştiği kaydedildi.

Dünya buğday piyasalarındaki fiyatlar, ABD’deki mahsul koşullarına ilişkin endişelerle yükselerek ay süresince yüzde 19,7’lik bir artış kaydetti.

Harp, et ile beraber ayçiçeği tohumu yağı ve süt ürünlerinin fiyatlarını da artırdı.

Dünyada et fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.