Dünya’nın en yalnız insanı olarak malum ‘Deliğin Adamı’ öldü

30.08.2022
Dünya’nın en yalnız insanı olarak malum ‘Deliğin Adamı’ öldü


Amazon yerlisi olan ve halkının 25 yıl ilkin soykırıma uğramasıyla bölgede insanlarla temas kurmadan yaşayan dünyanın en yalnız insanının öldüğü açıklandı.

Dünya'nın en yalnız insanı olarak bilinen 'Deliğin Adamı' öldü

Brezilya’nın batısında yer edinen Amazon’daki Rondonia eyaletindeki Tanaru Yerli Bölgesi’nin tek sakini olan ve dünyanın en yalnız insanı yada “Deliğin Adamı” şeklinde isimlerle anılan Amazon yerlisi yaşamını yitirdi.

Tanaru halkının geri kalanı 1970’lerden itibaren onlarca hücum esnasında katledildi.

“Deliğin Adamı”

Bununla beraber “Deliğin Adamı”, insanların temas kurma girişimlerine direndiği için kendisi ve halkı hakkında oldukca azca şey biliniyordu. Çevresinde keskin kazıklar bulunan derin çukurlar inşa etmiş olduğu için “Deliğin Adamı” olarak adlandırıldı.

Gerçek adı bilinmeyen Amazon sakini, 2018’de bir talih eseri karşı karşıya gelme esnasında Vincent Carrell liderliğindeki bir belgesel ekibi tarafınca ekrana gelmişti.

Dünya nın en yalnız insanı olarak bilinen  Deliğin Adamı  öldü #1

Öteki taraftan Tanaru bölgesi, Brezilya’nın en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerinden birinde, ufak bir orman adasını oluşturuyor.  Sığır yetiştiricileri tarafınca ağaçlarının büyük bir kısmı katledilen bölge altın madencilerinin de uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Dünya nın en yalnız insanı olarak bilinen  Deliğin Adamı  öldü #2

“Bu hakikaten bir soykırımdı”

Bölge topraklarının korunması amacıyla kurulan Survival adlı derneğin Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Fiona Watson, “Hiçbir yabancı, bu insanın adı ve kabilesi hakkında pek bir şey bilmiyordu. Sadece, onun vefat etmesiyle halkının soykırımı tamamlanmış oldu. Şundan dolayı bu hakikaten bir soykırımdı. Toprağa ve servete aç sığır yetiştiricileri tarafınca tüm bir halk kasıtlı olarak yok edildi” dedi.

Dünya nın en yalnız insanı olarak bilinen  Deliğin Adamı  öldü #3

“Yalnız yalnız kalmak istiyor”

Watson sözlerine şöyleki devam etti:

“Dünya genelinde yerli halklara sömürgecilik ve tecim  adına uygulanan korkulu sertliği ve zulmü, hem de direnişlerini de sembolize etti. Hayatında ne tür dehşetlere şahit bulunduğunu ve kabilesinin geri kalanı öldürüldükten sonraki  yalnızlığını sadece hayal edebiliyoruz. O, tüm temas girişimlerine kararlılıkla direndi ve bir tek yalnız kalmak istediğini açıkça belirtti.”

Dünya nın en yalnız insanı olarak bilinen  Deliğin Adamı  öldü #4

Bolsonaro’ya eleştiri

Öte taraftan, dünyanın akciğerleri olarak malum Amazon ormanları, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun tutumu sebebiyle devamlı olarak yasa dışı altın madencilerinin akınına uğruyor, ziraat amacıyla yakılıyor.  Şimdiye kadar bu yüzden yüzlerce futbol sahası büyüklüğünde ormanların yok edilmiş olduğu ve nehirlerin cıvayla kirletildiği Amazonlar’da yerlilerin yaşamı için uzun süreden beri kaygı duyuluyor.


Amazon yerlilerine yardım amacıyla kurulan Halkların İnsan Hakları Gözlemevi (OPI), Tanaru rezervinin yerli soykırımının bir anıtı olarak kalıcı olarak korunması çağrısında bulunmuş oldu.

Dünya nın en yalnız insanı olarak bilinen  Deliğin Adamı  öldü #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.