Dünya’ya en uzak kozmik nesne bulunmuş olabilir!

07.04.2022
Dünya’ya en uzak kozmik nesne bulunmuş olabilir!


Uzay, insanlık için daima kim bilir olmuştur. Teknoloji geliştikçe bu bilinmezliğin fazlaca daha büyük bulunduğunu görüyoruz. Her geçen gün bizlere daha uzak gezegenler, yıldızlar, galaksiler keşfediliyor. Son olarak karanlık çağlardan derhal sonrasında oluşmuş olduğuna inanılan bir galaksi ortaya çıkarıldı. Dünya’ya oldukça uzak olan bu kozmik nesnenin gerçek doğası ise gizemini koruyor.

Evrenin keşfi: James Webb Uzay Teleskobu nedir?


Evrenin keşfi: James Webb Uzay Teleskobu nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, bugün fırlatıldı. Evrenin bilinmezliğine ışık tutması beklenen teleskop ile ilgili ayrıntıları derledik…

13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta bir galaksi

7 Nisan’da gösterilen iki yeni emek harcama, astronomik bir nesnenin 13.5 milyar ışık yılı kadar uzakta olabileceğini ortaya koydu. HD1 olarak adlandırılan galaksi, GN-z11‘i geçerek Dünya’ya en uzak kozmik nesne ünvanını alabilir. GN-z11‘in Dünya’ya olan uzaklığı ise 13.39 milyar ışık yılı olarak kabul ediliyor.

HD1, Hawaii’deki Mauna Kea Gözlemevinde bulunan NASA’nın Spitzer ve Japonya’nın Subaru teleskopu da dahil olmak suretiyle bir ekip uzay ve yer tabanlı teleskopların yardımıyla ortaya çıkarıldı. Tokyo Üniversitesi’nde gökbilimci ve baş araştırmacı olan Yuichi Harikane, ekibinin HD1’i bulmak için 700.000’den fazla nesne içinde arama yaptığını söylemiş oldu.

Araştırmacıların yeni kozmik nesne hakkında iki teorisi bulunuyor. İlk olarak HD1‘in süper güçlü yıldız patlaması sonucu oluşan bir galaksi olduğu üstünde duruluyor. Geleneksel bir yıldız patlamasına oranla 10 kat daha süratli yıldız üreten HD1, bu özelliği ile oldukça dikkat çekiyor.

Alternatif olarak bu kozmik nesnin süper kütleli bir kara delik olma ihtimali de bulunuyor. Yalnız HD1’in doğası neredeyse tam olarak belirlenmiş değil. Araştırmacılar yakında göreve paşlayacak olan NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu yardımı ile bu probleminin yanıtlanabileceği inancında.

Peki siz bu yeni kozmik nesne hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.