Düşük tansiyondan derhal kurtulmak için organik ilaçlar

08.09.2022
Düşük tansiyondan derhal kurtulmak için organik ilaçlar


Düşük tansiyonun birçok değişik sebebi vardır. Belirtilerinizi hafifletmek ve gerilim seviyelerinizi dengelemek için organik şekilleri kullanabilirsiniz…

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar

Düşük gerilim çoğu zaman kaygı verici bir durum değildir, sadece bilhassa yazları ve sıcak havalarda oldukça can bunaltan durumlara niçin olabilir. Hipotansiyon olarak da adlandırılan düşük gerilim emareleri ansızın ortaya çıkabilir ve ürkütücü olabilir. Düşük gerilim bilhassa sıcak günlerde devamlı zayıflık ve bitkinlik duygusuna niçin olabilir.

Peki, düşük gerilim durumunda ne yapmalı? Durum bilhassa ciddi değilse ve bu yüzden tabip tarafınca herhangi bir ilaç önerilmediyse ilaç almaya gerek kalmamıştır. Sadece uygulanması oldukça kolay ve oldukça etkili bir takım organik tedaviyi deneyebilirsiniz.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #1

Düşük gerilim emareleri

Düşük gerilim yalnızca bir zayıflık yada anlık bitkinlik durumunda bile oldukça sık kullanılan bir söylemdir. Peki, düşük gerilim hakikaten nedir? Teknik olarak gerilim değerlerinin 90/60 mmHg’nin altına düşmesi durumudur. Gerilim değerlerini denetlemek için eczanede bile rahat bir ölçüm yeterlidir.

Tansiyonun düşmesi, bazı durumlarda ansızın ortaya çıkabilen emarelerle çoğu zaman oldukça net bir halde hissedilir.

Düşük gerilim emareleri genel olarak şunlardır:

– Baş dönmesi,

– Baygınlık hissi,

– Bulanık görme,

– Soğuk ter,

– Güçsüzlük.

Düşük tansiyonun birçok değişik sebebi vardır. Bunlar içinde bireysel yatkınlığa ek olarak tane öncesi evre, tane döngüsü, yüksek sıcaklıklar, aşırı terleme, susuz kalma, dengesiz beslenme ve aşırı beslenme bulunur.

Doğru yöntemlerle düşük tansiyonun niçin olduğu hastalıkları hafifletmenin yanı sıra gerilim değerlerini yükseltebilir ve anında daha iyi hissedebilirsiniz.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #2

Düşük gerilim ve susuzluk

Tansiyonun düşmesi çoğunlukla vücutta sıvı eksikliği ile yakından bağlantılıdır. Bu yüzden düşük gerilim emareleri ortaya çıktığında kafi sıvı seviyesini tekrardan sağlamak önemlidir.

Yetersiz sıvı alımı durumunun emareleri başlangıçta oldukça belirsizdir. Hafifçe bitkinlik, cilt kuruluğu ve sinirlilik ortaya çıkabilir. Ondan sonra denge sağlanarak herhangi bir tedbir alınmazsa kısa bir süre sonrasında şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Bu yüzden, hipotansiyon durumunda sık sık ve minik yudumlarda su içmek oldukça önemlidir.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #3

Bacakları kaldırmanın önemi

Bu oldukça iyi malum ve aslen yararlı bir yöntemdir. Bilhassa bayılma durumunda kişinin bacaklarını beden ve başının üstünde tutmak, beyne kan akışını kolaylaştırmak için etkili bir yöntemdir.

Koltuk arkası, yatak başlığı yada duvar seviyesi yeterlidir. Dışarıdaysanız, bir destek arayarak ve yardım isteyerek aynısını yapabilirsiniz. Şahıs kendini daha iyi hisseder ve düşme riski azalır.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #4

Düşük tansiyona karşı ne yemeli?

Düşük gerilim durumunda kısa sürede daha iyi sezmek için derhal tuzlu bir şeyler yiyecek faydalıdır. Sodyum tansiyonu yükseltir ve düzgüsel koşullar altında ne kadar azca alırsanız, vücudunuz ve sağlığınız o denli iyi olur. Sadece oldukça düşük gerilim seviyelerinde derhal müdahale etmek ve oldukça tuzlu yiyeceklerden azca oranda tüketmek önemlidir.

Tansiyonunuz düşükse belli bir rejim uygulamanız tavsiye edilir. Fizyolojik aktivite ile beraber sıhhatli ve dengeli bir rejim, gerilim seviyelerinin sıhhatli değerlerde olmasını sağlar.

Hipotansiyona ve onun zayıflatıcı semptomlarına karşı koymak için su ve mineral alımını, bunlar açısından varlıklı gıdaların tüketimi kanalıyla artırmanız tavsiye edilir. Bunlar içinde meyveler ve sebzeler öne çıkmaktadır.

Meyve muz, hurma, kavun, şeftali, üzüm ve kuruyemiş olarak badem tercih edilmelidir. Öte taraftan sebzeler içinde patates, ıspanak ve kabak oldukça faydalıdır.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #5

Meyan kökü ve düşük gerilim

Düşük gerilim için en iyi malum organik çözümlerden biri meyan köküdür. Bu kökün sağlığa sayısız faydası vardır, tansiyonu yükseltmeye destek sunar, mideye iyi gelir, ülser ve gastrit durumunda önerilir, öksürüğü yatıştırır ve hatta afrodizyak tesiri vardır.

Düşük gerilim durumunda meyan kökünün süratli tesir göstermesi için saf olarak tüketilmesi gerekir.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #6

Esmer şeker, bal ve hurma

Kan şekerinin düşmesi sebebiyle düşük gerilim durumu yaşanıyorsa, bitkinliği yada bayılma hissini derhal gidermek için hızla emilen rahat şekerler almak iyidir.

Su ve şeker, direkt ağızda çözülen şekerler, bir çay kaşığı bal yada hurma ve kuru üzüm benzer biçimde şekerli meyveler tüketilebilir. Tansiyonunuzda ani düşüşler yaşıyorsanız hazırlıksız yakalanmamak için devamlı çantanızda birkaç poşet şeker yada bir paket şekerli kuru meyve bulundurmanız tavsiye edilir.

Düşük tansiyondan hemen kurtulmak için doğal ilaçlar #7

Kahve ve düşük gerilim

Düşük gerilim emarelerini hissettiğinizde, bir fincan kahve derhal daha enerjik hissetmenize destek olabilir.

Kafein içeren içeceklerin enerji verici gücü hipotansiyonu önleyebilir. Bitkinlik ve bayılma hissi ev haricinde meydana gelirse, kahve anlık eleştiri durumu çözebilir, bu durumda tatlandırılırsa daha da iyi olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.