E-Devlet’te Din Değişikliği Yapılabilecek!

06.06.2020
E-Devlet’te Din Değişikliği Yapılabilecek!

Din değişikliği toplum üzerindeki hassas konulardan birisiydi. Doğumdan itibaren İSLAM dini ibaresi bulunan nufüs cüzdanlarında değişiklik yapılabilecek. Yeni yapılan güncelleme ile birlikte e-Devlet üzerinden din değişikliği  mümkün hale gelecek. Nasıl mı? Detaylar yazımızda.

Eski dönemlerde devlet işlerinin ne kadar meşakkatli ve zor olduğu üzerinde hepimiz hem fikiriz. Uzun sıralar ve bir türlü gelmeyen sıralar insanları bir hayli zorluyordu. Fakat, E-Devlet hayatımıza girdiğinden beri birçok devlet ile ilgili işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden halledebiliyoruz. Üstelik saniyelerle birlikte tek tıkla. Son gelen özellikle birlikte de e-Devlet üzerinden din değişikliği yapmak mümkün hale geldi. Buyrun, ayrıntılara geçelim;

E-Devlet Din Değişikliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

  1. e-Devlet üzerinden yapacağınız işlemler için öncelikli olarak bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. En yakın PTT’den edineceğiz şifre ile TC kimlik numaranızı kullanarak e-Devlet kapısına giriş sağlayabilirsiniz.
  2. Şifrenizi aldıysanız e-Devlet hesabınıza giriş sağlayın.
  3. Daha sonra e-Devletteki arama alanına gelin ve ‘’Din Bilgisi Değişikliği’ yazın.
  4. Eğer, bulamazsanız şu linke tıklayıp, ulaşabilirsiniz; https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kaydindaki-din-bilgisi-degisikligi-basvurusu
  5. İlgili sayfaya giriş sağladıktan sonra işleme hemen devam edemeyeceksiniz. Çünkü, bunun hukuki bir sebebi var.
  6. Alınan karara göre e-Devlet üzerinden din değişikliği yapmak için öncelikli olarak elektronik veya mobil imza şart. Olası yanlışlıkların önüne geçebilmek için alınmış güzel bir karar olarak görüyoruz.
  7. Mobil veya elektronik imzayı aldığınızda ise rahatlıkla e-Devlet üzerinden din değişikliği yapabileceksiniz.

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden din değiştirmek için gerekli olan elektronik, kim olduğunuzu belirleyen ve gerçektende imza niteliğinde olan bir teşhis aracı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından bu hizmet e-Devlet üzerinden sağlanmaktadır.

Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır?

Mobil imza, GSM SIM kartı kullanılarak 5070 sayılı Elektonik İmza Kanunu ile alaklı ıslak imza yerine gelen fakat elektronik ortamda icra edilen imza türüdür. Mobil imza nasıl alınır? Sorusunun cevabı ise mobil operatörlerinizde saklı. Hangi operatöre kayıtlaysanız iletişime geçiniz ve mobil imza talebinde bulununuz.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir