E vitamini eksikliğini gösteren 5 emare

27.04.2022
E vitamini eksikliğini gösteren 5 emareVücutta hücreler arası iletişimi elde eden ve bağışıklığı güçlendirmekten kan pıhtılarını önlemeye kadar birçok değişik görevi bulunan E vitamini eksikliği çeşitli sıhhat problemlerine niçin olabiliyor.


E vitamini eksikliğini gösteren 5 belirti

E vitamini , birçok gıdada bulunan temel gıdalardan biridir. Hücrelerin kendilerini özgür radikallerin zararı olan etkilerinden (gıdaları enerjiye dönüştürürken yada çevreden meydana gelen kararsız moleküller) korumalarına destek olan mühim bir antioksidandır.

Bakteri ve virüslerle mücadelede bağışıklık sisteminin düzgüsel emek harcaması için de E vitamini gereklidir. Ek olarak damarları genişletmeye ve damarlardaki kan pıhtılarını önlemeye destek sağlar. E vitamini ek olarak hücreler arasındaki düzgüsel kontakt için de gereklidir.

Günlük E vitamini ihtiyacı kişinin yaşına ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. 14 yaşından büyükler için tavsiye edilen günlük E vitamini miktarı 15 mg, hamile bayanlar için 15 mg ve emziren bayanlar için 19 mg’dır. Günlük maksimum E vitamini dozu 1000 mg’dır. Evlatların E vitamini ihtiyacı birazcık farklıdır ve tavsiye edilen günlük dozlar yaşa göre farklılık gösterir. 1 ila 3 yaş arası çocuklar için günlük gereksinim 6 mg, 4 ila 8 yaş arası çocuklar için 7 mg ve 9 ila 13 yaş arası çocuklar için 11 mg’dır.

E vitamini eksikliğini gösteren 5 belirti #1

E vitamini açısından varlıklı besinler

Bir kişinin kronik hastalığı, genetik durumu yada aşırı derecede düşük yağ içeren bir rejimi olmadığı sürece düşük E vitamini seviyelerine haiz olması pek ihtimaller içinde değildir. E vitamini birçok değişik gıdada iyi oranda bulunur. Vücut onu üretemez, bundan dolayı rejim kanalıyla alınmalıdır.

E vitamini içeren besinler içinde ayçiçeği yağı ve zeytinyağı benzer biçimde bitkisel yağlar, kuru yemişler, kepekli tahıllar, süt, ıspanak, fasulye, kırmızı biber ve avokado dahil bir çok sebze bulunur.

E vitamini eksikliğini gösteren 5 belirti #2

E vitamini eksikliğinin emareleri

E vitamini eksikliği nadirdir ve çoğu zaman sindirim bozuklukları olan kişilerde görülür. Prematüre bebekler ve düşük doğum ağırlıklı doğanlar da E vitamini eksikliği geliştirme riskine haizdir.

Kas zayıflığı

E vitamini merkezi sinir sistemi için gereklidir. Vücudun en mühim antioksidanları arasındadır ve eksikliği, kas güçsüzlüğüne neden olabilen oksidatif strese niçin olur.

Bebeklerde ve çocuklarda E vitamini eksikliği emareleri içinde retinopati gelişme ve gelişme bozuklukları, bilişsel bozukluklar, kronik karaciğer hastalığı, kasları koordine etme kabiliyetinin olmaması, zayıf hissetme ve konuşma bozuklukları yer alır.

Bunlar haricinde yetişkinlerde genel olarak E vitamini eksikliği emareleri şunlardır:

Koordinasyon ve adım atma zorlukları

E vitamini eksikliği, belirli nöronların bozulmasına niçin olabilir ve bu da onların sinyal iletme kabiliyetlerini bozabilir.

Uyuşma ve karıncalanma

Sinir liflerinin hasar görmesi, sinirlerin sinyalleri muntazam iletmesini engelleyebilir, bu da periferik nöropati olarak da adlandırılan bu duyumlara niçin olabilir.

Görmede bozulma

E vitamini eksikliği, retinadaki ve gözdeki öteki hücrelerdeki ışık reseptörlerini zayıflatabilir. Bu zaman içinde görme yitirilmesine niçin olabilir.

Bağışıklık sistemi sorunları

Araştırmalar, E vitamini eksikliğinin bağışıklık hücrelerini engelleyebileceğini göstermektedir. İleri yaşlarındaki yetişkinler bilhassa risk altındadır.

E vitamini eksikliğini gösteren 5 belirti #3

E vitamini eksikliğinin sebepleri

Yetişkinler içinde E vitamini eksikliği nadirdir. Oldukca düşük yağlı bir rejim E vitamini açısından yetersizdir zira bitkisel yağlar ana kaynaktır ve E vitamini en iyi şekilde yağ ile tüketildiğinde emilir. Yağ emilimini engellemiş olan bozukluklar (belirli karaciğer yada safra kesesi bozuklukları, pankreatit yada kistik fibroz benzer biçimde) ek olarak E vitamini emilimini azaltabilir ve E vitamini eksikliği riskini artırabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir