Egeli perakendecilerde KDV indirimi hazırlığı başladı

12.02.2022
Egeli perakendecilerde KDV indirimi hazırlığı başladıBugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıklamış olduğu ve yarın Resmi Gazete’de yayınlanacak temel besin ürünlerindeki KDV indirimi piyasalarda karşılık bulmaya başladı.


Egeli perakendecilerde KDV indirimi hazırlığı başladı

Ege Bölgesi’ndeki 327 marketi bünyesinde barındıran Ege Perakendeciler Derneği (Ege PERDER) Başkanı Feyzi Başdaş, temel gıdadaki yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi kararının arkasından süratli bir emek verme başlattıklarını, pazartesiden itibaren üye marketlere gelen tüketicilerin yeni fiyat düzenlemesinden yararlanacağını söylemiş oldu.

“KDV İNDİRİM AÇIKLAMASI ÇOK SEVİNDİRİCİ”

Başdaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katılmış olduğu Türkiye Iktisat Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda yapmış olduğu KDV oranındaki indirim açıklamasını oldukça sevindirici bulduklarını belirtti.

KDV indirimleri

“HERKESİN KESESİNE YÜZDE 7 KATKI SAĞLAYACAK”

Başdaş, temel harcamanın yüzde 60 ila 80’ini besin ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çekerek “Temel gıdadaki KDV indirimi her insanın kesesine yüzde 7 katkı sağlayacak. Besin satışı düşmemişti, besin satışı düşmez. Hatta kısmen artmıştı. Şu sebeple insanoğlu ev dışı tüketimden ev tüketimine dönmüştü. Sadece daha dikkatli seçim yapıyorlardı. Bu kararla yurttaşlarımızın rahat nefes alacağını düşünüyorum.” dedi.

“İLK İŞİMİZ FİYATLARI YÜZDE 7 DÜŞÜRECEK”

Üreticilere davet İndirim kararını duyunca işletmesinin data işlem servisini arayarak yeni düzenlemeye geçiş için yönerge verdiğini ifade eden Başdaş şöyleki konuştu: “5 bin ürünün fiyatını iyi mi düşüreceğimizi sormuş oldum, data aldım. İlk işimiz tutarları yüzde 7 indirmek. Pazar gecesi tüm tutarları düşüreceğiz ve ertesi gün sabah tüm yurttaşlarımız bu indirimden faydalanabilecek. Sonrasında üreticilerimize çağrıda bulunacağız ve onlara bir yazı yollayacağız. Gıdada extra yüzde 7 indirim için harekete geçeceğiz.

TOPLAM YÜZDE 14 İNDİRİM

Üreticilerimizin karından yüzde 3,5 ve bizim karımızdan da yüzde 3,5 indirim ile tutarları toplam yüzde 14 oranında aşağı çekmeyi istiyoruz.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.