Egzersizle iyileştirilebilecek 7 sıhhat problemi

05.06.2022
Egzersizle iyileştirilebilecek 7 sıhhat problemiBel ağrısı, Parkinson ve kalp problemleri şeklinde birçok hastalığa karşı yapabileceğiniz şeylerin sınırı olan bulunduğunu düşünebilirsiniz. Sadece egzersiz daha iyi hissetmenize destek olabilir.


Egzersizle iyileştirilebilecek 7 sağlık sorunu

Sıhhat ve zindelik, iyi düzeyde dayanıklılık, esneklik ve vücut direnci ile günlük aktiviteleri verimli bir halde gerçekleştirmek için tertipli olarak egzersiz yapmak şarttır.

Fizyolojik aktivite seviyesinin arttırılması hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, inme, diyabet yada kanser şeklinde hastalıkların gelişme riskini de azaltır. Sağlığı iyileştirmek için fizyolojik olarak etken olmak önemlidir ve genel olarak, günde minimum 30 dakika fizyolojik aktivite önerilir.

Tempolu yürüyüşten kuvvet egzeriszlerine kadar hoşnuza gidebilecek tüm egzersizleri yapabilir ve fizyolojik aktivitenin onlarca yararını elde edebilirsiniz.

Egzersizle iyileştirilebilecek 7 sağlık sorunu #1

Egzersizin yararları

Tertipli fizyolojik aktivite ile kalp daha verimli bir halde kasılır ve kan daha kolay akar, bu da kan akışını iyileştirir. Tertipli egzersiz, dinlenirken bile kalp atış hızını azaltır. Ek olarak damarların elastikiyetini artırarak gerilim seviyelerinin sıhhatli kalmasına destek sağlar.

Meydana getirilen egzersizler yardımıyla kemik ve kas kütlesindeki artış, kas kuvveti ve esnekliği, genel olarak omurgayı ve kasları desteklerken osteoporoz ve sarkopeninin önlenmesini sağlar. Fizyolojik olarak etken olmak ek olarak yaşlılarda düşmeleri ve kırıkları önlemeye destek sağlar.

Egzersiz yapmak alınan nefesin standardını de etkisinde bırakır. Alveoller oksijenin alınmasına destek olmak için daha kolay genişler ve böylece kafi solunum hacmi sağlanır.

Egzersiz yardımıyla metabolizmanın ve vücut kompozisyonunun iyileşmesi de sağlanır. Fizyolojik aktivite, vücut yağ kütlesini azaltmaya ve yağsız vücut kütlesini artırmaya destek sağlar, bu da yağsız kütlenin yağ kütlesine oranını iyileştirir. Enerji harcanması artar, bu da kilo yönetimini kolaylaştırır.

Fizyolojik ve ruhsal sıhhat da egzersiz yardımıyla iyileşebilir. Daha sıhhatli bir yaşamla hayatınızı dolu dolu yaşayabilir ve her türlü aktiviteyi daha uzun süre hayata geçirmeye devam edebilirsiniz. Egzersiz yaparak zihinsel sağlığınızı iyileştiren ve daha iyi hissettiren belirli hormonların salınmasını uyarabilirsiniz.

Egzersiz yaparak şeker ve insülin seviyelerini de denetim edebilirsiniz. Spor yapmak kan şekeri seviyelerini düşürür ve ek olarak tip 2 diyabetin kontrolüne destek olan insülinin düzenlenmesine destek sağlar.

Fizyolojik aktiviteler sigarayı bırakmamıza da destek sağlar. Tertipli egzersizler sigarayı bırakmanıza da destek sağlar, bundan dolayı sigarayı bıraktığınızda yaşayabileceğiniz kaygı ve yoksunluk emarelerini azaltır.

Egzersizle iyileştirilebilecek 7 sağlık sorunu #2

Egzersizle iyileştirebileceğiniz 7 sıhhat problemi

Fizyolojik aktiviteler cinsiyet, yaş ve fizyolojik durum ne olursa olsun her insanın yapabileceği bir şeydir. Yapabileceğiniz fazlaca çeşitli sporlar vardır, bu yüzden sevdiğiniz bir yada daha fazlasını seçerek derhal egzersiz hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

Egzersiz yaparak çeşitli hastalıkları da iyileştirebilirsiniz. İşte egzersizle iyileştirebileceğiniz 7 sıhhat problemi.

Multipl skleroz ile ilgili yorgunluğu azaltabilirsiniz

Merkezi sinir sistemi hastalığı olan multipl skleroz emareleri yaşayan kişilerin ortalama yüzde 80’inde bitkinlik, mesane denetim problemleri, denge zorlukları ve uzuv titremesi görülür. Bu emareleri denetlemek için ağırlık kaldırmak iyi bir seçenektir. 6 ay süresince ilerleyici direnç egzersizleri icra eden hastalarda, hastalığın ilerlemesini önleyebilecek yararlı beyin değişimleri yaşandığı görülmüştür.

Multipl skleroz yaşayan hastalar normalden daha süratli beyin küçülmesi yaşarlar. İlaçlar bu küçülmeyi yavaşlatabilir, sadece egzersizin ilaç tedavisi gören hastalarda beyin küçülmesini azaltacağı yönünde birçok kanıt vardır.

Sırt ağrısı rahatsızlığını azaltabilirsiniz

Oldukça yaygın bir sıhhat problemi olan sırt ağrısının birçok sebebi vardır. Daha iyi duymak için, dinlenmek yerine hareket etmelisiniz. Araştırmalar, 16 hafta süresince haftada 3 kez ağırlık egzersizi icra eden sırt ağrısı olan hastaların yüzde 70 daha azca ağrı yaşadığını gösteriyor. Ek olarak bu hastaların daha iyi bir yaşam kalitesi bildirdiği bilinmektedir.

Uzmanlar, sırt ağrısı hücumu esnasında hareketsiz kalmanın problemi daha da kötüleştirebileceğini belirtiyorlar. Ağırlık kaldırmak da dahil olmak suretiyle daha çok hareket etmek, fizyolojik ve zihinsel olarak iyileşmeye destek sağlar.

Parkinson hastalığında hareketliliği iyileştirebilirsiniz

Dejeneratif bir nörolojik hastalık olan Parkinson hastaları, motor becerilerinde hareketi bozan bir bozulma yaşarlar ve titreme yaşarlar. Ek olarak, azalmış koku alma duyusu ve depresif bozukluklar şeklinde tespit edilmesi zor erken emareler de yaşayabilirler.

Araştırmalar, kuvvet egzersizlerinin Parkinson hastalığının ortaya çıkardığı fizyolojik emareleri ve yaşam standardını iyileştirmeye destek olabileceğini gösteriyor.

Osteopeniye bağlı kemik kaybını azaltabilirsiniz

Hayatınız süresince kuvvetli kemiklere haiz olmak için uzmanlar, kemiklerde onları güçlendirecek değişimler yaratmak için koşu ve atlama şeklinde egzersizleri yapmanızı öneriyor. Ek olarak, kuvvet egzersizlerini de bunlara dahil etmenin iyileşmeyi büyük seviyede artırabileceği biliniyor.

Osteopeni (osteoporozdan ilkin gelen kemik kaybı) teşhisi konan kadınlardan, özgür ağırlıklar ve elastik bantlarla kuvvet egzersizleri içeren programı takip etmeleri istenen bir araştırmada meydana getirilen 16 senelik takip, kemik mineral yoğunluğunu arttırmak için bu bayanların haftada minimum 2 kez ve ortalama 2 saat egzersiz yapmaları icap ettiğini gösterdi. İnsanların bir egzersiz programına girmelerini ve bağlı kalmalarını sağlamak son aşama zor olabileceğinden, araştırmacılar egzersizdeki tutarlılığın kemik kütlesini korumada en mühim unsur bulunduğunu belirtmektedir.

Kalp kapasitenizi güçlendirebilirsiniz

Kalp hastalıklarını önlemek için uzmanlar, haftada 5 gün, 30 dakika süresince orta yoğunlukta fizyolojik aktivite yapılmasını öneriyor. Kalp hastalığı teşhisi konduysa dahi bir uzmanın kontrolünde egzersiz yapmak önemlidir.

KOAH’da nefes kalitenizi artırabilirsiniz

Nefes almada güçlük ile karakterize tedavi edilemez bir durum olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) yaşıyorsanız, muhtemelen spor salonundan kaçınmanın en iyisi bulunduğunu düşünüyorsunuzdur. Sadece kim bilir ihtiyacınız olan şey budur.

Araştırmalara bakılırsa, yaşam kalitelerinin düşmüş olduğu KOAH hastalarında kas kaybı ve zayıflık yaygındır. Araştırmalara bakılırsa, dayanıklılık ve kuvvet egzersizlerinin kombinasyonunu (haftada 3 kez, seans başına 30 dakika) icra eden KOAH hastaları, kas güçlerini bir tek ilaç tedavisini takip edenlerden daha çok geliştirebilirler.

Tip 2 diyabette kan şekerini daha iyi yönetebilirsiniz

Egzersiz, tip 2 diyabeti önlemenin ve yönetmenin anahtarıdır, bundan dolayı kaslarınızın kandaki şekeri emmesine ve enerjiye dönüştürmesine destek sağlar. Kardiyo egzersizleri vücudunuzun insülini yönetmesine destek olurken, kuvvet egzersizleri insülini daha duyarlı hale getirir. Ek olarak, kaslarınızı geliştirmeye destek sağlar.

Daha çok kas hacmi bir tek daha çok kalori yakmakla kalmaz, bununla beraber kan şekerini de daha iyi denetim etmeye destek sağlar. Egzersizler, vücudunuzun gerekseme duyduğu dengeli rutine haiz olmanızı sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir