Eklem iltihabını tetikleyen 8 besin

16.04.2022
Eklem iltihabını tetikleyen 8 besinArtrit olarak da adlandırılan eklem iltihabını birçok değişik gıda tetikleyebiliyor. İşte eklemlerinizi korumak, ağrı ve iltihabı azaltmak istiyorsanız kaçınmanız ihtiyaç duyulan yiyecekler.


Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda

Artrit olarak da adlandırılan eklem iltihabı yaşayan tüm kişilerin kaçınması ihtiyaç duyulan artrit tetikleyebilecek yiyecekler sıralaması yoktur. Birçok artrit türü vardır ve yiyecekler kişisel olarak ayarlanmalıdır.

Sadece bazı yiyecekler genel olarak iltihabı tetikleyebilir ve emareleri kötüleştirebilir. Bir tür yiyeceklerin problem yaratıp yaratmadığı kişiden kişiye değişebilir. Artritiniz var ise işe yarayıp yaramadığı görmek için belirli gıdaların alımını sınırlamaya çalışabilirsiniz.

İşte genel olarak iltihabı tetikleyebilen 8 besin.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #1

Süt ürünleri

Tüm süt ürünleri, romatoid artritiniz var ise kaçınılması ihtiyaç duyulan gıdalar arasındadır. Romatoid artrit, zamanla vücuttaki aşınma ve yıpranmanın niçin olduğu osteoartritten oldukça daha azca yaygın bir otoimmün hastalıktır. Süt ürünlerindeki proteinler romatoid artritin kötüleşmesine niçin olabilir.

Romatoid artrit yaşayan bazı insanoğlu sütteki proteinlere karşı toleranssız olabilir. Sadece artritli tüm insanoğlu süte yada öteki süt ürünlerine aynı şekilde tepki vermez. Meydana getirilen araştırmalar, bazı insanlarda sütün diz ağrılarını iyileştirdiği, sadece peynirin daha da kötüleştirdiği sonucuna varmıştır. Yiyeceklerin artrit türünüzü iyi mi etkilediğini görmek için denemeler yapmanız önerilir.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #2

Kızarmış yiyecekler

Kızarmış yiyecekler, iltihabı kötüleştirebilecek oldukça fazla doymuş yağ ihtiva eder. Uzmanlar, eklem iltihabı olan ve genel olarak sıhhatli beslenmek isteyen hepimiz için doymamış yağlara geçmeyi öneriyor. Artritinizde bir iyileşme olup olmadığını görmek için tereyağı yerine zeytinyağını deneyin.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #3

Şeker

Araştırmalara nazaran, birçok paketlenmiş atıştırmalıkta bulunan işlenmiş şekerler, sitokinler isminde olan iltihaplı moleküllerin vücuda salınmasını tetikleyebilir. Bu, artrit emarelerini şiddetlendirebilir.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #4

Kırmızı et

Kırmızı et, vücutta iltihaplanmaya yol açan kimyasallara kolayca metabolize edilen yağ ve kalori açısından daha yüksektir. Eti yüksek sıcaklıklarda ızgara yada kızartma yapmış olursanız durum daha da kötüleşir. Bundan dolayı bu ağız sulandıran kömürleşmiş lezzet aslen vücudun proteinlerine zarar verebilecek AGE (gelişmiş glikasyon son ürünleri) isminde olan toksinlerden gelir.

AGE’ler sitokinler tarafınca parçalanır ve bu da iltihaplanmaya niçin olabilir. Artrit ile direkt bir bağlantı kati olarak kurulmamış olsa da, artan AGE seviyelerinin iltihaplanmayı artırdığı bilinmektedir.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #5

Beyaz un ürünleri

Beyaz pirinç, patates, un, ekmek, krakerler, bisküviler… Rafine karbonhidrat içeren yiyecekler çoğu zaman artrit durumunu kötüleştirir. Bu gıdalar AGE’lerin üretimini de arttırır ve iltihaplanmaya niçin olabilir. Rafine edilmiş tahılların moleküler yapısı oldukça basittir. Vücut onları şekere daha süratli dönüştürür ve şeker iltihaba oldukça meyillidir. Karbonhidratları rejiminizden çıkarmanıza gerek yok, sadece mümkün olduğunca tam tahıllı yada oldukça tahıllı karbonhidratları seçin.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #6

Kahve

Bazı eski emek harcamalar kahvenin otoimmün hastalık riskinin arttığını gösterirken, ötekiler bir bağlantı bulamamaktadır. Kahvenin vücuttaki özgür radikallerle savaşmaya destek olabilecek bir antioksidan polifenol ihtiva ettiği bilinmektedir. Sadece uzmanlar, ılımlı tüketim önermektedir. Ggünde 1 ila 2 bardağı geçmemek en iyisidir.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #7

Glüten

Glüten, buğdayda, arpada ve çavdarda bulunan bir proteindir. Ek olarak birçok nişastalı gıdaya eklenmiş olur. Glütenin bazı insanlarda iltihaplanmayı tetikleyebileceği bilinmektedir. Yulaf glutensizdir, sadece işleme esnasında kontamine olabilir, bundan dolayı etiketi deneyin. Çölyak hastalığı olan insanoğlu (glütenin vücudun sindirim sistemine saldırmasına ve zarar vermesine niçin olduğu otoimmün bir bozukluk) glütenden tamamen kaçınmalıdır. Glüten intoleransı olan artritli insanoğlu da glütenden uzak durmalıdırlar. Romatoid artrit şeklinde belirli artrit tipleri olan kişilerin çoğu zaman çölyak hastalığı için de kontrol edilir. Çölyak hastalığı ve romatoid artrit otoimmün hastalıklardır ve çoğunlukla beraber ortaya çıkarlar.

Eklem iltihabını tetikleyen 8 gıda #8

Alkol

Alkol bir tek karaciğer fonksiyonunu etkilemekle kalmaz, hem de iltihaplanmaya niçin olabilecek öteki organlar arasındaki etkileşimleri de bozar. Alkol tüketiminin vücuttaki iltihaplı sitokinlerin üretimini artırdığı bilinmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.