Ekmeği tamamen bırakmamanız için 6 niçin

31.01.2022
Ekmeği tamamen bırakmamanız için 6 niçinZayıflama ya da sıhhatli beslenme rutininizden ekmeği çıkarmanın niçin olduğu olumsuzlukları öğrenmeye ve tam tahıllı ekmeklere yönelmeye ne dersiniz?


Ekmeği tamamen bırakmamanız için 6 neden

Sıhhatli beslenmeye başlamayı planladığınızda, ekmek çoğu zaman rejiminizden çıkarmak istediğiniz ilk yiyeceklerden biridir. Sadece karbonhidrat söz mevzusu olduğunda, beyaz ekmeği bırakmak birkaç zayıflamanıza destek olabilirken, tam tahıllı ekmeği kesmek aslen vücudunuzu fazlaca gereksinim duyulan gıda maddelerini tüketebilir.

Bilhassa gluütensiz beslenme programlarını takip edenlerde meydana getirilen bazı araştırmalar, tahıllardan uzak durmanın zararlarını da ortaya çıkardı. İşte, ekmek yemeyi tamamen kestiğiniz takdirde vücudunuzda oluşması olası tepkiler;

Ekmeği tamamen bırakmamanız için 6 neden #1

1. BACAKTA KRAMPLARA NEDEN OLUR

Zayıflamaya çalışan insanoğlu, karbonhidrat alımlarının ne kadar düşük olabileceğini denemeye isteklidir, sadece ekmeği tamamen bırakmanın aslen bazı hoş olmayan yan tesirleri olabilir. Ekmeği ve öteki karbonhidratları neredeyse tamamen kesmek anlamına gelen bir keto rejimi yapmayı planlıyorsanız, bacak krampları yaşayabilirsiniz. Bu ağrılı kasılmalar tipik olarak geceleri meydana gelir ve saniyeler ile dakikalar içinde sürebilir. Ekmek elektrolitlerde yüksektir ve vücudunuz bu temel gıda maddelerini yeterince almadığında kas spazmlarına yol açabilir.

2. YORGUN HİSSEDEBİLİRSİNİZ

Beyaz ekmek yeterince karbonhidrat almanın en sıhhatli yolu olmasa da tam buğday ve filizlenmiş tahıl ekmeğini ölçülü olarak yiyecek ,vücudunuza daha çok enerji verecektir. Lif, demir ve magnezyum açısından varlıklı olduğundan bu yiyecekler tok ve enerjik hissetmenize destek sunar ve hatta yoğun bir iş gününden sonrasında spor salonuna gitmek için kafi enerjiyi almanıza destek olabilir.

3. TATLI KRİZİNE GİREBİLİRSİNİZ

Ekmek enerji için kullanılabildiğinden, onu tamamen bırakmak, başka bir yerde başka bir enerji deposu bulmanız gerektiği anlamına gelir. Bitkin ve bitkin hissettiğimizde, organik olarak, tatlılar ve şekerli içecekler şeklinde bizlere süratli bir enerji artışı sağlayabilecek yiyeceklere yöneliriz. Ölçülü ekmek yiyecek kilo almanıza niçin olmazken, kendinizi bitkin hissettiğinizde elinizin altında bulunan kurabiye ve çikolata yiyecek kesinlikle kilo yapabilir.

Ekmeği tamamen bırakmamanız için 6 neden #2

4. KABIZLIK ŞİKAYETİNİZ ARTAR

Düzgüsel beyaz ekmeği bırakıyorsanız, bu sizin için pek mesele olmayabilir, sadece tam tahıllı yada çavdar ekmeğini kesmek aslen wcye daha çok süre ayırmanıza niçin olabilir. Tam tahıllı ekmeğin lif oranı yüksektir, bu da sindiriminize destek sunar ve aslen kabızlığı gidermek için müshillerden daha iyi çalmış olduğu kanıtlanmıştır.

5. RUH HALİNDE DEĞİŞİMLER OLUŞURUR

Hiçbir şeyin ruh halinizi bir dilim pizzadan daha süratli yükseltemeyeceğini düşündüyseniz, bunun aslen bilimsel bir açıklaması var. Karbonhidrat yiyecek, kendinizi iyi hissetmenizden görevli olan ve hatta iştahınızı bastırabilen serotonin isminde olan bir kimyasal salgılar. Bu, arada sırada sıhhatli karbonhidrat tüketmenin ruh halinizi yükseltip açlığınızı yatıştırabileceği anlamına gelir.

6. KALP HASTALIĞI RİSKİNİZ ARTABİLİR

Rejiminizden çıkarmayı seçtiğiniz tahıl türleri, mevzu kalbinizi sıhhatli tutmak olduğunda oyunun kurallarını değiştirebilir. Rafine karbonhidratlar kalp hastalığı riskini artırabilirken, tam tahıl yemenin kolesterolü düşürdüğü ve kalp rahatsızlıklarıyla ilgili pek fazlaca şeyi uzak tuttuğu kanıtlanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.