Ekonomiye yönelik 4 maddelik yasa teklifi TBMM’ye sunuldu

13.01.2022
Ekonomiye yönelik 4 maddelik yasa teklifi TBMM’ye sunulduAK Parti’nin, Vergi Usulü Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu’nda değişim öngören 4 maddelik yasa teklifi, TBMM Başkan


Ekonomiye yönelik 4 maddelik yasa teklifi TBMM'ye sunuldu

AK Parti, ekonomiye yönelik 4 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Akdemir ve AK Parti’li öteki milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, ekonomiye ilişkin düzenlemeler öngörüyor.

2023 SONUNA KADAR ENFLASYON DÜZELTMESİ YAPILMAYACAK

Buna bakılırsa; vergi mükelleflerinin, tekrardan değerleme imkanları ve 2004 yılından itibaren enflasyon düzeltmesinin uygulanmaması nedeni öne sürülerek düzenlemeye gidiliyor.

Bu kapsamda, 2023 yılı sonuna kadar enflasyon düzeltmesi yapılmaması amaçlanıyor. Ek olarak, 2023 yılı hesap süreci sonu itibarıyla yapılacak enflasyon düzeltmesi neticesinde belirlenen geçmiş yıl karının vergiye doğal olarak tutulmaması, geçmiş yıl zararının zarar olarak kabul edilmemesi öngörülüyor.

VERGİ İSTİSNASI DA DÜZENLENİYOR

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve katılım fonu büyüklüğü içinde Türk Lirası’nın payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda yabancı paralarını Türk Lirası’na çeviren Kurumlar Vergisi mükelleflerinin, dönüşüm esnasında oluşan kur farkı kazançları da dahil olmak suretiyle, bu kapsamda oluşturulan vadeli Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarından elde edecekleri faiz ve kar paylarının vergiden kural dışı edilmesi düzenleniyor.

Ekonomiye yönelik 4 maddelik yasa teklifi TBMM ye sunuldu #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.