Elbasan tencere tarifi: Elbasan tencere yemeği iyi mi yapılır, nerenin? İşte, elbasan tencere yapılışı

02.12.2022
Elbasan tencere tarifi: Elbasan tencere yemeği iyi mi yapılır, nerenin? İşte, elbasan tencere yapılışı


ELBASAN TAVA NASIL YAPILIR?

İlk olarak etler haşlanır, soğanlar doğranacak şekilde yağda kavrulur. Birazcık kavrulunca sarımsak ve küp patatesleri eklenmiş olur. Peşinden salça ve etler eklenmiş olur. Bezelyelerin de eklenmesiyle tercih ed,len baharatlar da katılır. Sebzeler olana kadar pişirilir.

Sos için ise un yarım bardak kadar sıvı yağda kokusu çıkana kadar kavrulur. Süt ve et suyu da eklenmiş olur. Kaynayınca altı kısılır, yumurta akı ve yoğurt eklenmiş olur karıştırılır, tuz dahil edilir.

Etler ister tek kişilik ister büyük fırın kabına alınır. Üstüne hazırlanan sos dökülür. (sos fazlaca katıysa birazcık süt yada suyla açılabilir.) Sosun üstüne ise yumurta sarıları sürülür rende kaşar dökülür. Peynir eriyip nar şeklinde kızarınca fırından çıkarılır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.