Elektrikli motosikletlerde önümüzdeki fırsatı soruşturma imkanımız var

14.09.2022
Elektrikli motosikletlerde önümüzdeki fırsatı soruşturma imkanımız var


Türkiye Motosiklet Çalıştayı’nda konuşan Bakan Varank, “Elektrikli motosikletlerde önümüzdeki fırsatı soruşturma imkanımız var.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Mustafa Varank: Elektrikli motosikletlerde önümüzdeki fırsatı yakalama imkanımız var

Sarıyer’de İstinye’de Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) tarafınca 1. Türkiye Motosiklet Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu katıldı.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank geri sayımda “TOGG’la yaptığımızı motosiklet endüstrisinde de yapabiliriz.” dedi.

Global markalara “Türkiye’ye yatırım” çağrısı

Varank, bu zamanda yerli üreticilerin yatırımlarının bulunduğunu sadece ne olursa olsun büyük çaplı yatırımları, global markaları da Türkiye’ye kazandırmaları icap ettiğini belirterek, “İşte Borusan bir dağıtıcı fakat Borusan’ın sanayici ayağı da var. BMW’yi buraya çekebiliriz, Honda’yı, Yamaha’yı buraya çekebiliriz.” dedi.

Mustafa Varank

“Elektrikli motosikletler hususunda önümüz açık”

Varank, motosiklet sektörüyle ilgili olarak Türkiye’nin kendine özgü avantajları olduğuna dikkati çekerek, “80 milyonun üstünde nüfusumuz, genç bir nüfusa haiz olmamız, ülkemizdeki ılıman iklim, konforlu ve yeni otoyollarımız bu avantajlardan yalnız birkaç tanesi. Biz burada büyük bir gelişme potansiyeli olduğu hususunda sektör temsilcileriyle aynı fikirdeyiz. Öteki taraftan bakıyorsunuz büyüyen bir de elektrikli mobilite sektörü var. Doğal bunun otomobillerde olduğu benzer biçimde motosikletler üstünde de mühim yansımaları oldu, olmaya devam edecek. Bir ihtimal geleneksel motosikletlerin üretiminde dünyadan bir parça geride kalmış olabiliriz sadece elektrikli motosikletler hususunda önümüzde açık olan fırsat penceresini de şu anda soruşturma imkanımız var. Bu manada etkili şekilde yol alabilmek için paydaşlarla devamlı kontakt halindeyiz, çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

Mustafa Varank: Elektrikli motosikletlerde önümüzdeki fırsatı soruşturma imkanımız var ViDEO

Mustafa Varank

İki tekerlekli araçlar üstünde özenle durulan alanların başlangıcında geliyor

2023 Endüstri ve Teknoloji Stratejilerinde koydukları bir hedef bulunduğunu, imalat sanayinde orta yüksek ve yüksek teknolojilerin payını yüzde 50’ye çıkaracaklarını, motosiklet, bisiklet, scooter benzer biçimde iki tekerlekli araçların da üstünde özenle durdukları alanların başlangıcında geldiğini dile getiren Varank, Mobilite Vasıta ve Teknolojileri Yol Haritası kapsamında elektrikli vasıta kullanımının desteklenmesi yönünde hedefler belirlediklerini, bu yol haritasında yer edinen hedefleri de hayata geçireceklerini açıkladı.

“Türkiye’de müthiş bir potansiyel var”

Bakan Varank, Teknoloji Odaklı Endüstri Hamlesi Programı ile motosikletleri de destek kapsamına aldıklarını ve minik konsept araçların da hamledeki mobilite çağrısı kapsamında desteklenmesine başlandığını belirterek Getgo firmasının elektrikli mobilite aracı geliştirme projesini hamle programı kapsamında kabul ettiklerini ve prototiplerin hazır bulunduğunu dile getirdi. Varank, yalnız bu projenin başarıya ulaşmış olması halinde sağlayacağı katma değerin 5 yıl içinde 4,5 milyar liranın üstünde olacağını altını çizdi.

Mustafa Varank

“Bizim firmalarımız siparişlerini yetiştirmek için harıl harıl çalışıyor”

AA’nın haberine gore, Varank, “Tüm dünya kapanmaya giderken biz sanayimizi çalıştırarak aslen Türkiye’nin ne kadar güvenli bir liman bulunduğunu tüm dünyaya gösterdik. Buradan isim vereceğim kusura bakmasınlar, Çin’de tedarikçiler telefonlarını açmazken bizim firmalarımız siparişlerini yetiştirmek için harıl harıl çalışıyorlardı. Dolayısıyla burada müthiş bir potansiyel var. Bu potansiyeli değerlendirelim. Yerli firmalarımız şu anda yavaş yavaş harekete geçtiler. Bunlar da değerlendirirsin, biz bunlara her türlü desteği vereceğiz.” diye konuştu.

“Kalitesiz ürünlerin piyasaya girebildiğini görüyoruz”

Konuşmasında firmalara da seslenen Varank, “Türkiye’ye getirilen ürünlerde ara sıra sıkıntılar yaşıyoruz. Bazen değişik gösterimlerle değişik ürünlerin satıldığını görebiliyoruz. Kalitesiz ürünlerin piyasaya girebildiğini görüyoruz. İşte burada da bizim hem distribütörlerden hem üreticilerden ricamız lütfen bu yollara gitmesinler. Esasen geçen yıl itibarıyla oldukca sıkı denetimlere başladık. Burada vatandaşın sağlığına zarar verecek ürünleri biz bu ülkede görmek istemiyoruz. Üstünde ne yazıyorsa o ürün satılsın, hangi standart gerekiyorsa o standartta bu üretimler, bu dağıtımlar yapılsın.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Varank

“Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi hayata geçiyor”

Bakan Varank, motosiklet endüstrisini destekleyecekleri birçok uygulamanın olduğuna işaret ederek, desteklere ilişkin data verdi.

Varank, bir müjdeyi de paylaşmak istediğini belirterek, “Yılbaşında Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv sektöründe büyük işletmelerin yerlileştirilmesine gereksinim duyduğu ürünleri saptamak ve bu ürünleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Kısaca manuel bir halde gerçekleşiyor. Fakat Dijital Tedarikçi Platformu Projesi ile büyük işletmelerle KOBİ’ler bu platform üstünden bir araya gelecekler, ürünlerin geliştirilmesi süreci ondan sonra KOSGEB tarafınca kısaca, bizim tarafımızdan desteklenecek.” diye konuştu.

Bunun benzer biçimde değişik uygulamaları paylaşmaya devam edeceklerini, teknoloji geliştirme anlamında da bir ivme yakalandığını aktaran Varank, sözlerini şöyleki tamamladı:

“En kısa zamanda motosiklet endüstrisinde de istediğimiz atılımı yakalayacağız”

“Daha oldukca meydana getirecek işimizin bulunduğunun da farkındayız. Bu manada sıkı bir halde çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye büyüyor. Türkiye sanayisi büyük bir ivmeyle şu anda gelişmeye devam ediyor. Ülkemiz yaptığımız altyapı yatırımlarıyla, yetiştirdiğimiz yetkin insan kaynağıyla her alanda zirveye oynamaya aday. Biz otomotiv endüstrisinde iyi mi TOGG’la doğru zamanda, doğru teknolojiye yatırım yaptıysak, aynısını motosiklet endüstrisinde de yapabiliriz. Türkiye’nin önünde bu manada hiçbir engel olmadığına inanıyoruz. Aksine Türkiye’nin bu alanda birçok pozitif yanları bulunduğunu görebiliyoruz. İnşallah bu avantajları en iyi şekilde kullanarak, en kısa zamanda motosiklet endüstrisinde de istediğimiz atılımı yakalayacağız.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.