Elektrikte yeni düzenleme! Faturalar düşecek mi?

01.02.2022
Elektrikte yeni düzenleme! Faturalar düşecek mi?


Türkiye‘de ocak ayının başı itibarıyla elektriğe yeni gelen zamla birlikte tarifeli fiyatlandırma sistemine geçilmesinin peşinden faturalar cep yakmaya başladı. Bilhassa pandemi döneminde artan elektrik kullanımı yüzünden vatandaşlardan da mevzuyla ilgili tepki geldi.

Vatandaşlardan gelen yoğun talebin peşinden ise yeni düzenleme geldi. Kabine toplantısından peşinden açıklama icra eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturalarında yaşanmış olan artışla ilgili konuştu. Talepleri değerlendirdiğini belirten Erdoğan, müjdeli haberi verdi.

Dünyada bir ilk: Yerli elektrikli traktör, seri üretime geçecek!


Dünyada bir ilk: Yerli elektrikli traktör, seri üretime geçecek!

ZY Elektrikli Traktör tarafınca üretilen araçların, performans testlerinden başarı göstermiş sonuçlar almış olduğu ve seri üretime geçileceği açıklandı.

Elektrik faturaları düşecek mi?

Mevzuyla ilgili bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yılbaşı itibari ile sürdürülebilirliği sağlamak için mecburi düzenleme yaptık. Elektrik faturalarının iki-üç kat arttığı yönündeki şikayetler üzerine ilgili kurumlarımıza elektrik tarifelerinin tekrardan düzenlenmesi emirini verdik.” ifadelerini kullandık.

Buna bakılırsa en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarı yeni düzenleme ile 7 kilovat olarak belirlendi. Bu da aylık tüketim limitinin 150’den 210 kilovata çıkarıldığı anlamına geliyor. Özetlemek gerekirse artık 210 kilovata kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dahil 1,37 lira ödeyecek.

Bunun üstündeki her kilovatsaat için ise 2.06 TL verilecek. Böylelikle Şubat ayında faturasının katlanmasından korkan vatandaşlar, rahat bir nefes alabilecek. Bilhassa günlük 6-7 kilovat elektrik harcanması olan evlerin faturasında ciddi bir düşüş planlanıyor. Günümüzde akıllı telefon, bilgisayar ve tablet benzer şekilde ürünlerin elektrik kullanımına tesirini düşünürsek oldukça rahatlatan bir adım bulunduğunu söyleyebiliriz.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Elektrik faturalarını etkileyecek olan bu düzenlemeyi iyi mi buldunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.