Elektronik Cihazlara Gümrük Vergisi Zammı Geldi

12.05.2020
Elektronik Cihazlara Gümrük Vergisi Zammı Geldi

Koronavirüs sürecinde elektronikte zam durmuyor. Resmi gazetede yayınlanan sonra duyuruya göre elektronik cihazlara %30 Gümrük Vergisi geldi. Gelen bu ek vergiler, eylüle kadar tam oranı ile devam edecek. Fakat, eylülden sonra %25 oranına kadar inecek.

Hatırladığınız üzere çok yakın bir zamanda oyun konsollarına zam gelmişti. Bu zam oranı %50 gibi fazla bir orandaydı. Bu zam haberinin ardından 200 dolardan daha ucuz olan akıllı telefonlar için gözetim uygulaması gelmişti. Tabi, bu denetim uygulaması ile birlikte akıllı telefonlara zam geldi. İşte son zam haberi de elektronik cihazlardan ev cihazlarına kadar olan ürünlere geldi. Elektronik cihazlara zam geldi mi? İşte, ayrıntılar…

Elektronik Cihazlara Ek Gümrük Vergisi Neden Geldi?

Ek gümrük vergisi neden arttırıldı? Elektronik cihazlara neden sürekli olarak zam geliyor? İşte cevabı; Bilindiği üzere koronavirüs sürecinde devletlerin ekonomilerinde çeşitli problemler ortaya çıktı. Birçok devlet, ülke içerisindeki sanayiciye ve üreticiye destek vermeye çalıştı. Bu ek gümrük vergilerinin amacı ise ülke içi alışverişi arttırmak gibi görünüyor. Peki nasıl? Yurtdışından gelen ürünlerin fiyatlarının her geçen gün artması bu ürünlere olan talebi düşürecektir. Bu nedenden dolayı da insanlar, daha uygun fiyatları ürünlere yani Türkiye’de üretilmiş ürünlere yönelecektir. Böylelikle ülke içindeki ekonomininde canlanması planlanıyor olabilir.

Ek Gümrük Vergisi Hangi Ürünlere Geldi?

Elektroniğe ek gümrük vergisi, sadece elektroniğe gelmedi. Bunun içerisinde küçük ev aletleri de var. 2020 ek gümrük vergisi gelen ürünler şu şekilde; kıymetli taşlar, buzdolabı, bulaşık makinaları, ocak, yemek pişirme aletler, su filtreleri, motor parçaları, golf arabası, çeşitli el aletleri, demir/çelik teller, halatlar, kablolar, bantlar, kauçuk levhalar, menteşeler, makaslar, tripotlar, hijyenik ürünler gibi birçok ürüne ek gümrük vergisi zammı uygulandı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.