Elmanın Faydaları Nelerdir Kısaca Bahsedelim

25.01.2021
Elmanın Faydaları Nelerdir Kısaca Bahsedelim

Elmanın faydaları nelerdir kısaca bahsedelim. Elmanın nasıl bir ağaç olduğundan bahsedecek değilim. Dünyada üzümden sonra en çok yetiştirilen bitki olarak geçmektedir. Her geçen gün türleri artmaktadır. Yöresel olarak bazı türlerin kaybolduğunu da düşünmek yanlıştır. Taş elması, tavşan başı, yaz elması, Mis elması gibi elmaların yöremize daha iyi uyum sağladığı da bir gerçektir. Elmacılık günümüzde profesyonel ticaret için yapılmaktadır. Elmaların olma zamanı dediğimiz döküm zamanı, çok ucuzladığı için bahçelerden bile toplanmayanlar oluyor.

Elma, başlı başına bir gıda, bir tatlı, bir yiyecek, hatta çay ve kozmetik olduğunu unutmamamız gerekir. İlkbaharda açan çiçekleri dâhil meyveleri, meyvelerinin kabukları biz insanlar tarafından sevilerek yenilir. Elmada, A,C,E ve B grubu vitaminlerin yanı sıra fosfor, kalsiyum gibi minerallerde bulunmaktadır. Mutfakta da oldukça geniş bir kullanım yelpazesi vardır.

elmanin-faydalari-nelerdir-kisaca

Elma lezzetli bir meyvedir

Elmanın Faydaları Nelerdir Kısaca Sıralayalım

 • Elmanın besleyici özelliği yüksektir, yoğun aktivite içinde olanlar için çok önemli bir besin maddesidir.
 • Elma çok miktarda C vitamini içerir, C vitamini en fazla kabuğu ve kabuğunun hemen altında yüksek miktarda bulunur.
 • E, A, B1, B2, PP, B5, B9 vitaminlerini içerir.
 • Elma vücutta dinlendirici bir etki gösterir, stresliyken yenen bir elma vücudu yatıştırır.
 • Elmanın içerdiği mineraller vücudumuz için çok önemlidir. Elmada fosfor, manganez, kalsiyum, selenyum, magnezyum, çinko, demir mineralleri vardır.
 • Yoğun lifli yapısının sindirim sistemini düzene sokar, sindirimi kolaylaştırır. Elmayı kabuğuyla yemek kabızlığa karşı çok etkilidir.
 • Kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • Elmada var olan antioksidanlar vücudu temizler ve nefes almamızı kolaylaştırır. Tütün ürünleri kullananların bile elma yedikten sonra nefes alış kapasitelerinde artış gözlemlenmiştir.
 • Baş ağrısını hafifletir.
 • Elmanın faydalarından biri de romatizma ve gut hastalığına iyi gelmesidir.
 • Bağırsaklarda var olan kurtları düşürür. Özellikle elma çekirdeği çok faydalıdır.

elmanin-faydalari-nelerdir-kisaca

Elmanın Şifacılıktaki Yeri

Elmanın faydaları için Görünürde olmayan özelliklerinden bahsedersek; Elma bu kez karşımıza çerezlik, çay ve şifa kaynağı olarak da çıkar. Elma çayı yapabilmek için, ince ince doğrayıp, kurutmak gerek.( Çerezlik kurutulmuşlarına elma kak’ı denirdi. Fıstıkla, cevizle yenildiği gibi, aşure ve kompostolarda da kullanılırdı.) Kurutulan elma; Ya torbalarda ya da kavanozlarda saklanıp, kullanılır.

Günümüzde kışın da elma bulmaktayız. Çevremizdeki doğal ambarlardan dolayı şanslı bir belde sayılırız. Hatta limon yöremizde yetişmese de, yöremizde depolanıp ambarlanıyor olması fiyatını, aşağılara çekmektedir. Elma kalbe kuvvet verir. Sinir ve adaleleri güçlendirir. Hastalara, zayıf düşmüşlere, yaşlıları, çocuklara bolca elma yemeleri tavsiye edilir. Tabii ki şeker hastaları da ekşi elma veya sınırlı elma tüketebilirler. Böbrek çalıştırır, idrar söktürür, hazmı kolaylaştırır. Aynı elmada olduğu gibi suyu da oldukça şifalıdır. Havuçla elmayı karıştırıp tüketmek oldukça yararlıdır. Fiyatça ucuz, mineral ve vitamince zengin ve oldukça lezzetli bir içecek elde etmiş olursunuz. Bir kitapta kalp hastalığından korunmak için reyhan şerbeti ve elma suyu yâda hoşafından içilmesi tavsiye ediliyor.

Elmanın Tarihteki Yeri

Elma çayı kolay ulaşacağımız bir çaydır. Sinirleri ve adaleleri kuvvetlendirir. Bedeni ve zihni yorgunluğun giderilmesinde yardımcıdır. İdrar söktürerek vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Kanı temizler, kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına faydalıdır. Ateşi düşürür. (G.Şenşafak) Tarihi terkiplerde; Firdevs (392) Vücut hararetinde elma usaresi(Suyu) içilmesini önerir. Keza,

İbni Sina; İshali önlemek için elma veya ayva yağından, kalp rahatsızlığına karşı ya elma suyu ya da elmanın yenmesi gerektiğinden söz etmektedir. (Kanun: II/267) Yanıklara elma çürüğü sürülmesini de Nusret ef.(Sayfa 3) Tavsiye eder.

İbni Sina’nın kalbin sıhhati için bir reçeteyi paylaşmak isterim.
Erdel kökü: 5gr, Karanfil:5 gr., Oğul otu: 10 gr., Kakule: 5 gr. , Kebabiye: 5 gr., Turunç yaprağı: 10 gr., Andız kökü: 5 gr., Gül: 10 gr. Elma kabuğu: 10 gr., Kişniş: 10 gr. Su: 500 gr.
Bu maddeler demlikte 10 dakika kaynatılıp, şişelenir. Günde 3 defa bir çay bardağı içilir. (Bu reçete kimi zaman terkip haline getirilmiştir.) Elma, uğruna kitaplar yazılsa yine eksik çok tarafları kalacak bir bitkidir. Yukarda da belirttiğimiz gibi türleri her geçen gün artmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.