Elon Musk ile Twitter anlaşması Tesla’ya 126 milyar dolar yitirdi

27.04.2022
Elon Musk ile Twitter anlaşması Tesla’ya 126 milyar dolar yitirdi


Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, artık toplumsal medya platformu Twitter’ın da sahibi. İş insanı, bir süredir devam eden görüşmelerin sonucunda firmanın satın almayı başardı. Yalnız bu durum, Tesla’nın milyarlarca dolarlık üstün dereceli düzeyde kıymet kaybı yaşamasına niçin oldu.

Elon Musk’tan şaşırtan Truth Social açıklaması


Elon Musk’tan şaşırtan Truth Social açıklaması

44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın almasının üstünden neredeyse 48 saat bile geçmeyen Elon Musk, Truth Social açıklaması ile şaşırttı.

Elon Musk’ın Twitter’ı almasıyla Tesla, üstün dereceli kıymet yitirdi

Tüm dünyanın yakından takip etmiş olduğu Elon Musk ile Twitter ilişkisi, geçtiğimiz günlerde resmiyete döküldü. İlk etapta yüzde 9,2’lik eylemsiz hisseye şirkete giriş oluşturan iş insanı, sonrasında özelleştirmesi gerek diyerek platformun tamamına talip olmuş, ilk etapta teklifi sıcak karşılanmasa da sonrasında amacına ulaşmayı başarmıştı.

Elon Musk twitter
Elon Musk Twitter ve Tesla üçgeni

Yalnız Elon Musk’ın platformu satın alması, son yaşanmış olan gelişmelere bakılırsa Tesla’ya pek de yaramadı. Zira şirket, iş insanının bu süreçte hisse satacağı iddialarının ortaya çıkmasının arkasından piyasaya değerinde 126 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı. Firmanın hisseleri ise salı günü yüzde 12.2 oranında düştü. 21 milyar dolarlık bu düşüş, acayip bir halde Musk’ın anlaşmada taahhüt etmiş olduğu nakit paraya karşılık ediyor.

Elon Musk, Twitter’ı satın almak için hisse başına 54.20 dolar ödemeyi kabul etti. Bu da iş insanına nakit 43.4 milyar dolara mâl olacak. Antak kalma için belirli fonların Musk’a ilişik şirketlerdeki hisselerine karşı 12.5 milyar dolarlık marj kredisi vermesi ümit ediliyor. Ek olarak iş insanının Morgan Stanley benzer şekilde finans kuruluşlarından 13 milyar dolar kredi çekmesi ve averaj 21 milyar dolar da öz ana para kullanacağı düşünülüyor.

Peki siz bu mevzuda hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Tesla’daki bu düşüş, gelecek günlerde de devam eder mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.