Elon Musk Rusya ile fena dalga geçti

06.03.2022
Elon Musk Rusya ile fena dalga geçti


Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ülkeler arasındaki kriz uzaya taşındı. Rus Uzay Ajansı Başkanı Dmitry Rogozin, ABD’ye roket motoru satmayacaklarını söyleyerek “Harry Potter’ın süpürgesiyle” uçmalarını önerdi. Yalnız bu açıklamaya yanıt, SpaceX’in son roket fırlatışıyla Elon Musk’tan geldi.

Musk’ın uzay şirketi SpaceX, Rogozin’in Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle roket motorlarını ABD’ye teslim etmeyeceklerini ve ABD’nin uçmak için süpürge kullanabileceğini söylemesinden birkaç saat sonrasında 47 yeni Starlink uydusunu fırlattı.

Rusya’dan kritik uzay roketi kararı: “ABD süpürgeyle uçsun”


Rusya’dan eleştiri uzay roketi sonucu: “ABD süpürgeyle uçsun”

Rusya, ABD için almış olduğu roket motoru sonucu ile uzaydaki gerilimi tırmandıracak. Rusya ek olarak OneWeb uydularından ABD bayrağını kaldırdı.

Elon Musk, Rusya uzay şefi için ne söylemiş oldu?

ABD’ye satışı durdurulan roket motorlarıyla ilgili olarak Rus devlet televizyonuna konuşan Roscosmos Başkanı Rogozin, “dünyanın en iyi roket motorlarını” ABD’ye vermeyeceklerini dile getirdi. Ek olarak ABD’nin süpürgeyle uçabileceğini söyleyerek dalga geçti.

Rus uzay şefinin açıklamasından rahatsız olan Musk ise SpaceX’in son fırlatışının yer almış olduğu tweet’e dört ABD bayrağı emojisi ilave ederek “Amerikan Süpürgesi” şeklinde yanıt verdi.

Yalnız bu, Musk’ın Rogozin’le ilk kez karşı karşıya gelişi değil. Daha ilkin Rogozin, Musk’ın Starlink vasıtasıyla web hizmetleri sunarak Ukrayna’ya yardım etmesini protesto etmişti.

Rogozin, Rusya’nın kendi ulusal çıkarlarını koruduğunu ve Starlink ile Elon Musk’ın ansızın ortaya çıktığını söylemiş oldu. Buna yanıt olarak Musk ise, “Ukrayna, web bağlantısında, kim bilir kötü havadan dolayı, acaip kesintiler yaşıyordu. SpaceX bunu düzeltmeye destek oluyor” dedi.

Rus uzay ajansı, diğeri büyük uzay ajanslarıyla bağlarını koparmaya başladı. Roscosmos son olarak Internasyonal Uzay İstasyonu’nun Rusya bölmesinde yapılması planlanan ortak deneyler için Almanya ile iş birliğini sonlandırdığını duyurdu.

Almanya haricinde Rusya, hem ABD hem de Avrupa ülkeleri tarafınca uygulanan yaptırımlara misilleme olarak NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile olan projelerini askıya aldığını deklare etti.

Elon Musk tarafınca Rusya uzay ajansı için gelen açıklama hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.