Emeklilik yatırım fonları güçlendirilecek

19.09.2022
Emeklilik yatırım fonları güçlendirilecek


Gömü ve Maliye Bakan Yardımcısı Vakit, emeklilik yatırım fonları ile ilgili izahat yapmış oldu.

Emeklilik yatırım fonları güçlendirilecek

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) İstanbul’da Fon Çalıştayı gerçekleşti.

Çalışaya, Türkiye’de 20. yılını doldurmaya hazırlanan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) finansal erkek oyuncu ve paydaşları katıldı.

SEDDK açıklamasına gore, Gömü ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit’ın başkanlığını yürüttüğü çalıştayda, 382 emeklilik yatırım fonunun bulunmuş olduğu BES ekosisteminin geliştirilmesine yönelik tavsiyeler masaya yatırıldı.

“Alınacak kararlar gelişme yolculuğunda yarar sağlayacak”

AA’nın haberine gore, toplantıdaki konuşmasına yer verilen Gömü ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit, “Portföy yönetim şirketlerinin sayısı rekabet açısından ehemmiyet taşımakla beraber, performansın ölçülmesi, ücretlendirilmenin gözden geçirilmesi, risk yönetiminin kurum içi yapılması, başta araştırma birimleri olmak suretiyle tüm organizasyonun güçlendirilmesi şeklinde yapısal mevzularda alınacak kararlar, sistemin gelişme yolculuğunda yarar elde edecektir.” ifadelerini kullandı.

“TL tasarrufların artırılması için bireysel emeklilik kilit rol oynayacak”

Sistemin tabana yayılması ve hacmin artması için başarıya ulaşmış fon yönetimi ile istikrarlı getiriye vurgu icra eden Vakit, “Türkiye Iktisat Modeli’nin en mühim amaçlarından önde gelen TL tasarrufların artırılması mevzusunda bireysel emeklilik sistemi kilit rol oynayacaktır. Sistemi daha iyi bir noktaya taşımak için hep beraber elimizden gelenin en iyisini yapmamız BES’in arzu edilen büyüklüklere yetişmesi bakımından büyük ehemmiyet arz etmektedir. Atılan adımlarla BES 20. yılına oldukca daha kuvvetli girecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

BES

“BES’e verdiğimiz desteği sürdüreceğiz”

Ana para Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül de finansal mimarinin gücüne dikkat çekerek, “Fon çeşitliliği ana para piyasalarının derinleşmesine en mühim katkılardan birini sunmaktadır. Altyapısı kuvvetli şekilde kurgulanan ana para piyasalarının regülatörü olarak ikimiz de SPK mevzuatı çerçevesinde BES’te sunulan ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesine yönelik yaptığımız çalışmalarla sistemin büyümesine verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.” açıklamasını yapmış oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.