Emeklilikte Prime Takılanlar Ne Yapmalı!

16.04.2021
Emeklilikte Prime Takılanlar Ne Yapmalı!

Emeklilikte Prime Takılanlar Ne Yapmalı!

 

Emeklilikte prime takılanlar için birçok durum söz konusu olmaktadır. Eksik primlerin tamamlanması birçok koşula bağlıdır.

Emeklilikte prime takılanlar eski prim günlerini borçlanarak emekli olabilirler. Bu yüzden daha önce sigortalı çalışanlar, hizmet borçlanması yaparak yaşları dolmuşsa eksik primlerini çeşitli yöntemlerle ödeyebilmektedir. Kadınlar doğum borçlanması yaparak erkekler ise askerlik borçlanması yaparak emeklilikteki eksik primlerini doldurabilir. Kadınlarda 63 erkeklerde 65 yaşını dolduranlar eksik prim günlerini ödeyerek emekli olabilirler.

 

Hangi Süreler Borçlanılır ?

 

Emeklilikte yaşa takılanlar gibi prime takılanlar da bulunmaktadır. Sigorta işlemlerinin yönetmeliği emeklilikte prime takılanların borçlanabilecekleri süreler konusunda gerekli şartları taşımaktadır.

 

  • Doğum izinlerinin borçlanılması mümkün olabilir
  • Avukatların sigortasız süreleri borçlanabilir
  • Er ve erbaşlar okulda geçirdikleri süreleri borçlanabilir
  • Grev ve lokavt işlerinde borçlanma mümkün olabilir
  • Doktora ve tıpta uzmanlık eğitimi alanlar
  • Hekimlerin fahri asistanlıkları
  • MEB gibi kurumlarda usta öğretici olanlar
  • Askere gidenler bu süreleri borçlanarak prim ödeyebilmektedir.

 

1999 yılında başlayanlar için erkeklerde 55, kadınlarda ise 50 yaş koşulunun bulunması gerekmektedir. İlk işe giriş tarihlerinde ise 8 Eylül 1999 öncesi olanlar 15 yıl sigortalılık şartıyla emekli olabilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanmaları

Yurt dışında çalışanlar da çeşitli borçlanma türleriyle emekli olabilmektedir. 18 yaşından sonra yurt dışında çalışmaya başlayan kişilerin borçlanma yapmaları mümkündür. Bu durum, yurt dışında çalışılan süre dahil edilerek gerçekleşmektedir. Başvuru sahibince seçilen kazancın %45’i oranında borçlanma yapılarak süreler belirlenmektedir. Bu kişilerin yurda kesin dönüş yapmaları şartıyla emekli olmaları gerekmektedir. Tüm şartları yerine getiren kişilerin tüm miktarı ödeyerek borçlanma yapmaları mümkün olabilir.

 

Yurt dışı borçlanması yurt dışında çalışılan kadro fark etmeksizin 4/1-(b) kapsamına alınarak sonuçlandırılır. Borçlanma yapıldıktan sonra yapılması gereken ödemelerin 1 ay içinde PTT aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Bunun için yurt dışı borçlanma dilekçesi verilerek ilk işe tarihleri de dikkate alınarak işlemler başlatılır. Ödemelerin peşin olarak yapılması gerekmektedir. Türkiye’de sigortası başlamayan kişilerin de yurt dışı borçlanması yapılarak emekli olmaları mümkündür. Birçok gurbetçi vatandaşımız bu şekilde ödeme yaparak emekli olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.