Emtia piyasası geçen hafta düştü

26.09.2022
Emtia piyasası geçen hafta düştü


Merkez bankalarının faiz artırımları emtia fiyatlarını düşürdü.

Emtia piyasası geçen hafta düştü

Yüksek enflasyona ayar vermek için merkez bankaları faizleri artırınca ve “şahin” siyaset adımlarının devam edeceği beklentisiyle artan resesyon endişeleri düşüş eğilimi sürdü.

Fed’in faiz artırma sonucu etkin

ABD Merkez Bankası (Fed), arka arkaya 3. kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitti ve agresif adımların gelecek dönemde de devam edeceği sinyali verdi. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), federal fonlama oranını beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek düzey olan yüzde 3,00-3,25 bandına çıkardı.

Merkez bankaları faiz artırmaya devam etti

Fed’in arkasından İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Cenup Afrika, Endonezya ve Filipinler merkez bankaları da siyaset faizinde artırıma gitti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), siyaset faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25 ile son 14 senenin en yüksek seviyesine çıkardı. Banka, böylece arka arkaya 7. kez faiz artırımına gitmiş oldu.

Dolar endeksi, 20 senenin zirvesinde

Dolar endeksi de gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle 20 yıl sonrasında yeniden 114 seviyesinin üstüne çıktı.

Emtia piyasası geçen hafta düştü #1

Altın yüzde 1,9 geriledi

Geçen hafta ons fiyatı 1.639 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gören altının yüzde 1,9 gerilediği görüldü.

Gümüş yüzde 3,6, platin yüzde 5,7 ve paladyum da yüzde 3,2 kıymet yitirdi.

Bakırdaki kıymet kaybı yüzde 4

Metallerde de geçen hafta düşüşler etkili oldu.

Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 4, alüminyum yüzde 3,6, kurşun ve nikel yüzde 3,4 azalış kaydetti.

Çin’in alüminyum ithalatının gerilemesi alüminyum fiyatlarında düşüşe niçin oldu.

Emtia piyasası geçen hafta düştü #2

Doğalgaz yüzde 12,1 yitik verdi

Geçen haftayı Brent petrol yüzde 5,4 ve New York Tecim Borsası’nda işlem gören doğalgaz yüzde 12,1 kayıpla tamamladı.

Brent petrol, merkez bankalarının agresif adımlarından etkilenen başlıca emtialardan biri olurken, ülkelerin enerji kriziyle mücadelelerini yoğunlaştırması sonucu yığın seviyelerinin yükselmesiyle doğalgaz tutarları düştü.

Emtia piyasası geçen hafta düştü #3

Ziraat emtiaları

Dolara olan talebin artması ziraat emtiaları üstünde baskı oluştururken, jeopolitik riskler ve iklim vakaları da ziraat emtialarını etkiledi. Ziraat emtiaları, geçen hafta bir taraftan faiz artırımlarıyla düşerken, öteki taraftan jeopolitik riskler ve hava sıcaklıklarının artmasıyla terfi etti.

New York Tecim Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 2 arttı, soya fasulyesi yüzde 1,6, mısır yüzde 0,3 ve pirinç ise yüzde 2,5 düştü.

Pamuk yüzde 6,8 ve kakao yüzde 4,5 kıymet kaybederken, kahve yüzde 2,3 ve şeker yüzde 0,5 kıymet kazanmıştır.

Buğday tutarları, terfi etti.

Putin, geçen hafta kısmi seferberlik duyuru etmişti.

Faiz artırımı beklentileri ve ekonomik büyümeye yönelik endişeler pamuk ve pirinci negatif etkilerken, Brezilya’da kurak hava ile birlikte şeker arzına yönelik artan endişeler kahve ve şeker fiyatlarında yükselişe niçin oldu.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.