Emtia piyasasında fiyatlamalar zorlaştı

18.04.2022
Emtia piyasasında fiyatlamalar zorlaştıEmtia piyasasında pamuk ve mısır fiyatlarının artması besin piyasalarını zorlarken, genel olarak emtia fiyatlarının dalgalanması küresel piyasaları endişelendirmeye başladı.


Emtia piyasasında fiyatlamalar zorlaştı

Emtia piyasasında pamuk ve mısır fiyatlarının artması ve bilhassa enerji alanındaki sert artışlar sebebiyle ticareti ve üretimi zorluyor. Devamlı artan ve değişen fiyatlar, fiyatlamaları etkilediği için gelecek için plan yapmayı aksatıyor.

New York Tecim Borsası’nda işlem gören temmuz vadeli pamuk geçen hafta 1,4478 dolar, Chicago Tecim Borsası’nda işlem gören mısır da 7,86 dolarla Eylül 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Emtia piyasalarında oynaklık devam ederken, fiyatlamaların zorlaşması ekonomik aktiviteye ilişkin endişelere niçin oluyor.

Koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı emtiayı etkiliyor

ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak suretiyle merkez bankalarının “şahinleşen” politikaları, Rusya-Ukrayna cenginde çatışmaların şiddetlenebileceği ihtimali ve Çin’de koronavirüs salgınında artmaya devam eden olay sayıları, emtia piyasası üstünde etkili olmaya devam ediyor.

Emtia piyasasında geçen hafta sert fiyat hareketlerinin olduğu dalgalı bir seyir seyredildi. Emtia piyasasında fiyatlamaların zorlaşması, küresel çapta ekonomik aktivitede endişelere niçin oluyor.

Emtia piyasasında fiyatlamalar zorlaştı #1

Altının ons fiyatı 1.970 doları aştı

Geçen hafta altın yüzde 1,3, gümüş yüzde 3,5 ve platin 1,7 yüzde kıymet kazanırken, paladyum yüzde 2,2 kıymet yitirdi.

Artan risk algısıyla altının ons fiyatı 1.970 doları aştı. Altının onsu, geçen hafta Rusya-Ukrayna savaşı ve hızlanan enflasyon artışı sebebiyle güvenli varlıklara gelen talep sonucu 1.980 doların üstüne çıkarak bir ayın zirvesine yaklaştı.

Bakır yüzde 0,2 kıymet yitirdi

Tezgah üstü piyasada geçen hafta bakır yüzde 0,2, alüminyum yüzde 2,6 ve nikel yüzde 2,9 kıymet kaybederken, kurşun yüzde 1,1 ve çinko yüzde 4,7 artış kaydetti.

Analistler, Çin’de koronavirüs vakalarının artması ve kısıtlamalara gidilmesiyle martta metaller başta olmak suretiyle emtia ihracatında düşüş görüldüğünü söylemiş oldu.

Çinko tutarları, Çin’de üretimin düşmesi ve Avrupa’da üstün dereceli düzeyde seyreden yüksek enerji tutarları sebebiyle arz endişelerinin baş göstermesi sonucu geçen hafta arttı.

Emtia piyasasında fiyatlamalar zorlaştı #2

Doğalgaz ortalama 13 senenin zirvesini görmüş oldu

Geçen hafta enerji emtialarında sert yükselişler görüldü. Geçen haftayı yüzde 16,3 yükselişle tamamlayan New York Tecim Borsası’nda işlem gören doğalgaz, 7,346 dolarla Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD’de geçen hafta organik gaz depolamalarının beklenenden azca olması ve üretimdeki düşüş fiyatlarda sert yükselişi bununla beraber getirdi.

Brent petrol yüzde 8,6 artış kaydetti. Fiyatlardaki yükselişte, küresel petrol piyasalarında artan arz endişeleri etkili oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.