Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor

28.03.2022
Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyorRusya-Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı jeopolitik riskler, emtia piyasasındaki tutarları artırmaya yönelik etken rol oynuyor.


Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla zirvelerin hakim olduğu emtia fiyatlarında hemen sonra düşüşler görülmüştü. Emtia piyasasında önceki haftalarda görülen satış baskısı, devam eden jeopolitik risklerle geçen hafta yerini yeniden yükseliş eğilimine bıraktı.

PAMUK FİYATLARI ARTIYOR

Geçen hafta 1,3590 dolara kadar çıkarak Haziran 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi gören New York Tecim Borsası’nda işlem gören pamuğun libresi, bu sabah da 1,4180 dolarla Mayıs 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

AZALAN LİKİDİTE EMTİA FİYATLARINDA ETKEN

Analistler, azalan likidite sebebiyle emtia fiyatlarında volatilitenin de artabileceği riskinin söz mevzusu olduğuna işaret ediyor.

Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor #1

YATIRIMCI İŞLEMLERİ AZALDI

Son dönemde emtia fiyatlarında yaşanmış olan sert dalgalanma, yatırımcıların işlemlerini azaltmasına, bu durum da piyasada likiditenin düşmesine ve fiyatlardaki dalgalanmanın artmasına niçin oluyor.

Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor #2

RUSYA’NIN AÇIKLAMALARI PİYASALARI ETKİLİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta içinde ABD ve Avrupa Birliği’ne (AB) mal tedarikinde ödemeyi dolar yada euro ile almanın artık anlam ifade etmeyen bulunduğunu aktararak, “Dost olmayan ülkelere doğalgaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Putin’in açıklaması sonrasında Brent petrol ve doğalgaz fiyatlarında süratli artışlar görüldü. ABD’nin tedarik mevzusunda Avrupa’ya destek olacağını açıklamasına rağmen enerji emtialarındaki yükseliş eğilimi sürdü.

Geçen hafta Brent petrolün varil fiyatı yüzde 9,6 ve New York Tecim Borsası’nda işlem gören doğalgaz ise yüzde 14,1 artış kaydetti. Suudi Arabistan’da Aramco’ya ilişik bir petrol rafinerisinin vurulması Brent petroldeki yükseliş eğilimini güçlendirdi.

Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor #3

GEÇEN HAFTA GÜMÜŞ YÜZDE 2,2 ARTTI

Metallere de geçen hafta yukarı yönlü eğilim hakim oldu. Tezgahüstü piyasada bakır yüzde 0,2, kurşun yüzde 4,5, alüminyum yüzde 6,2 ve çinko yüzde 5,9 kıymet kazanmıştır.

Goldman Sachs Group, geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın ihracatının sınırlanmasıyla Avrupa piyasalarında stokların daha da azalacağını belirterek, bakır, alüminyum ve çinkoda daha çok yükseliş olabileceği öngörüsünde bulunmuş oldu.

PALADYUM VE PLATİN FİYATLARI DÜŞTÜ

Geçen hafta paladyum ve platin fiyatlarındaki düşüşler dikkati çekti. Paladyum yüzde 6 ve platin yüzde 2 kıymet yitirdi.

Analistler, paladyum ve platinin otomobil üretiminde mühim bir yeri olduğuna dikkati çekerek, uzun zamandan bu yana devam eden küresel çip krizinin yanına Rusya-Ukrayna savaşı da eklenince talebin azalacağına yönelik endişelerin fiyatların geri çekilmesine niçin bulunduğunu söylemiş oldu.

Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor #4

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ TARIM EMTİALARINA ETKİSİ SÜRÜYOR

Ziraat emtialarına geçen hafta da pozitif bir seyir hakim oldu. Ukrayna ve Rusya içinde devam eden görüşmelerin hemen hemen sonuçlanmaması, ziraat emtialarında yükselişe niçin olurken, Avrupa’nın Rusya’nın petrol sektörüne yaptırım uygulayacağına yönelik haberler fiyat hareketlerinde etkili oldu.

BUĞDAY VE MISIR FİYATLARI ARTTI

Chicago Tecim Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 3,4, mısır yüzde 1,6 ve soya fasulyesi yüzde 2,5 arttı. Geçen hafta kahve yüzde 0,7, şeker yüzde 3,8 ve kakao yüzde 1,3 kıymet kazanmıştır.

YÜKSEK PETROL FİYATLARI, MISIR VE ŞEKERİ DESTEKLİYOR

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, yapmış olduğu açıklamada, petrol fiyatlarının yüksek kalmasının mısır fiyatını desteklediğini ifade eden Ergezen, mısırın biyodizel üretimi için kullanılan ürünlerden bulunduğunu altını çizdi.

Emtia piyasasında jeopolitik riskler etkinliğini koruyor #5

KAHVE FİYATLARI YÜKSELİYOR

Kahvenin haftayı yükselişle tamamladığını belirten Ergezen, önceki haftalarda kıymet kaybeden kahvede geçen hafta tepki alımları bulunduğunu kaydetti. Ergezen, kahvede kalıcı bir yükseliş olabilmesi için ilk olarak Rusya-Ukrayna savaşının sonuçlanmasının beklendiğini aktardı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir