En Çok Satılan Elektrikli Otomobiller

20.06.2020
En Çok Satılan Elektrikli Otomobiller

Zamandan tasarruf ederken rahat bir yolculuk yaşamamıza sebep olan otomobiller hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Otomobillerin yakıt ücretleri her geçen gün artış gösterdiği için, gelişen teknolojide alternatif aranmaya başlanmıştır. Şimdilerde çok ilgi gören elektrikli otomobiller üretilmeye başlamıştır. Elektrik enerjisi ile çalışan elektrikli otomobiller, bir veya daha fazla elektrik motoru kullanılarak batarya ya da enerji depolama cihazları aracılığıyla kullanılırlar. Elektrikli araba satışları da artmaya başlamıştır.

Özellikle Tesla model elektrikli otomobillerin yükselmeye başlayarak kullanım kolaylığı sağlaması, elektrikli otomobil satışlarını artırmıştır. Artan talepler ve gelişen teknoloji doğrultusunda hemen hemen her modelin elektrikli otomobil üretme isteğini artırmıştır. Üreticiler tarafından üretilen otomobillerin modelleri ya tamamen elektrikli ya da yarı elektrikli olabiliyor. Diğer araçların üretimine göre basit bir teknolojiyle üretilen elektrikli otomobillerde, elektriği mekanik elektriğe çeviren basit bir elektrik motorunda sadece dönen tek parça bulunur. Elektrikli otomobillerde, içten yanmalı motorların aksine vitese gerek yoktur. Elektrikli motorun ürettiği geniş tork aralığı sayesinde, koca bir vites kutusundan kurtulmuş olursunuz.

Avrupa’da En Çok Satılan Elektrikli Otomobiller

Çin ve Kuzey Amerika’da ilk çıktığı yıllarda düşüş gösteren elektrikli otomobil satışları, Avrupa’da tam aksine olmuş ve yükselişe geçmiştir. Avrupa’da elektrikli araç pazarı Renault ve Nissan Group liderliğindedir. Hibrit arabalar hem elektrikli hem benzinli hem dizel olarak kullanılmaktadır. Hibrit modeller elektrikli otomobile geçiş evresi olmuştur. İlk başlarda çevresel etkenlerden dolayı üretilmeye başlanan bu araçlar zamanla ekonomik anlamda da katkı sağladığı görülünce talepler artmaya başlamıştır. Benzinli ve dizel araçların yerine alternatif oluşturmuştur. Hibrit araçlarda diğer araçlarda olduğu gibi içten yanmalı motor kullanılıyor ve elektromotor aracılığıyla çalışıyor.

En çok tercih edilen modelleri, Tesla S75, Tesla Model X, BMW İ3,BMW İ8, Mercedes EQC400, Mitsibushi Outlander, Nissan Leaf, Smart, Porche Taycan, Renault Twizy, Renault Zoe, Peugeot E-208, Audi E-TR10, Jaguar I-Pace, Hyundai Kona, Hyundai İonig, Toyota C-HR, Kia Soul, Volkswagen E-Golf’dur.

Türkiye’de En Çok Satılan Elektrikli Otomobiller

Ülkemizde de her geçen gün elektrikli otomobil satışları artmaktadır. Avrupa’da hibritli otomobiller kullanılırken Türkiye’de doğuştan elektrikli sloganıyla hibrit motor olmadan piyasaya sunulmaya başlandı. 300 ve 500 kilometre yol yapabilen bu araçlar, ihtiyacı tamamen karşılamaktadır. Türkiye’de üretimi yapılan Toyota C-HR ve Toyota Corolla Hybird modelleri en çok satılanlar içerisinde yer almaktadır.

Türkiye’de resmi olarak en çok satılan otomobiller; Toyota Yaris, Jaguar I-Pace, BMW İ3, BMW İ3s, Renault Zeo, Renault Twizy, Smart EQ modelleridir. Avrupa’nı haricinde Türkiye’de de hibrit modellerin satışı yapılmaktadır.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları

Sürekli zamlanan petrol fiyatlarından elektrikli otomobil kullanarak kurtulabilirsiniz. Diğer araçlara göre daha ekonomik olan elektrikli otomobillerin kullanımı için gerekli olan yakıt, petrol fiyatlarından daha aşağıdadır. Günümüzde şehir içinde yoğun trafikten dolayı sürekli dur-kalk yapmak petrolü çok harcamaktadır. Oysa elektrikli otomobillerde bu yönden de tasarruf etmiş olursunuz.

Normal şartlarda yolda kalma durumunuz ortadan kalkar. Petrolünüz bittiğinde anda çözüm bulamazsınız ama elektrikli otomobilinizi şarj cihazına takarak yolunuza devam edebilirsiniz. Elektrikli otomobiller emisyonsuz olduğu için sağlığımız açısından da faydalıdır.

Elektrikli Otomobillerin Doğaya Faydası

Her şeyden önce elektrikli araçlar yakıt kullanmadıklarından dolayı karbondioksit salmadıkları için, diğer araçlara göre daha çok çevreci bir teknolojidir. Birçok ülke karbondioksit emisyonunu azaltmak için benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayacağını bile planlamaktadır. Böylece iklim değişikliğinin etkilerini en aza indireceklerdir. Küresel ısınmanın önüne geçip hava kirliliğini azaltmak adına siz de elektrikli otomobilleri tercih edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.