En fazla kolajen içeren cilt dostu 6 sebze

22.04.2022
En fazla kolajen içeren cilt dostu 6 sebzeCilt yaşlanmasını önleyen ve eklem sağlığını korumuş olan kolajen üretimini destekleyen gıdaları tüketerek kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. İşte vücutta kolajen üretimini artıran sebzeler.


En fazla kolajen içeren cilt dostu 6 sebze

Kolajen kıkırdak ve öteki dokularda bulunan bir lifli proteindir. Bu protein, rejimde olması ihtiyaç duyulan en mühim gıda maddelerinden biridir ve çeşitli günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Ek olarak cilde yapı, sıkılık ve esneklik kazandırır.

Kolajen kasların, bağların, tendonların ve eklemlerin sıhhatli kalmasına destek verir. Kolajen ciltte kırışıklıkların oluşmasını engeller ve eksikliği durumunda cilt daha sarkık hale gelir, eklemlerde rahatsızlıklar oluşabilir ve hatta dokuların bozulmasına bağlı dejeneratif hastalıklar oluşabilir.

Kolajen birçok gıdada bulunur ve bu gıdaları tüketmek, kolajen depolarını organik olarak doldurmanın anahtarıdır.

En fazla kolajen içeren cilt dostu 6 sebze #1

30 yaşından sonrasında üretimi azalıyor

Vücuttaki toplam proteinin ortalama üçte birini ve toplam ağırlığın yüzde 6’sını kolajenin oluşturduğu kabul edilir. Kolajen 3 tipe ayrılır: Deri ve kemik dokusunda bulunan tip I; kıkırdakta tip II ve kas ve damar duvarlarında tip III.

Yaşla beraber ve kirlilik yada yoğun spor benzer biçimde durumlarla vücut kolajen eksikliği yaşar. Yaşam boyu vücutta yenilense bile zaman içinde üretimi bozulur ve kolajen standardını kaybeder. 30 yaşından itibaren üretimi yılda ortalama yüzde 1 azalır, dolayısıyla cilt yaşlanmasının emareleri ortaya çıkar.

Günümüzde genel olarak kolajen takviyeleri cildi mümkün olduğunca uzun süre genç, sıkı ve sıhhatli tutmak, eklemlerin muntazam çalışmasına destek olmak ve eklem ağrısı sorunlarını azaltmak için kullanılır.

En fazla kolajen içeren cilt dostu 6 sebze #2

Kolajen içeren 6 sebze

Kolajenin vücutta daha çok üretilmesini elde eden birçok sebze vardır. İşte en fazlaca kolajen üretimini tetikleyen 6 sebze.

1. Kıvırcık lahana

Kıvırcık lahanalar ciltteki kolajeni çoğaltmak için muhteşem olarak kabul edilir. Ek olarak, kronik hastalıkları önleyen ve gençleşmeyi destekleyen antioksidanlar elde eden lif ve C vitamini sağlarlar. Ek olarak bağışıklık sistemini desteklemek için ideal olan A vitamini ihtiva ederler.

2. Domates

Domates iyi oranda kolajen üretimini tetiklemesinin yanında fazlaca iyi bir antioksidan deposudur. Organik antioksidanlardan varlıklı bir rejim tüketmek iltihabı azaltmak, bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir. Bilhassa ileri yaşlarda hücre yaşlanmasını önler.

3. Pancar

Pancarlar hücrelerin, proteinlerin ve enzimlerin stresten korunmasına destek verir ve bu da cilt sağlığına büyük faydalar sağlar.

4. Brokoli

Brokoli tüketimi vücuda iyi oranda C vitamini, kolajen üretiminde mühim bir vitamin sağlar. Cilt için, sıhhatli ve pürüzsüz görünmesine destek olan kalsiyum, folik asit, mineraller ve antioksidanlar içerdiğinden tüketimi bilhassa tavsiye edilir.

5. Ispanak

Bu sebze, gözeneklerde ve saç köklerinde sebum üretimini düzenlemekten görevli olan A vitamini sağlar. Ek olarak, cilt sağlığının gelişmesini ve saç büyümesini uyarır. İçerdiği C vitamini yardımıyla cilt ve saç sağlığını iyileştiren kolajen oluşumuna destek verir.

6. Patlıcan

Patlıcanlar yüksek su içinde ne olduğu ile organik bir nemlendirici ve iyi bir antioksidan olarak kabul edilir. Ek olarak toksinlerin atılmasına destek olduğundan idrar söktürücü özellikleri ile tanınan bir sebzedir ve vücutta kolajen üretimini tetiklediği bilinmektedir.

En fazla kolajen içeren cilt dostu 6 sebze #3

Kolajen üretimini engellemiş olan durumlar

30’lu yaşlardan itibaren kolajen üretimi vücutta yavaşlar. Sadece bu yavaşlamayı kötüleştiren değişik faktörler de vardır.

Sigara içmek

Bu alışkanlık birçok değişik yönden sağlığa zararlıdır. Bir çok şahıs sigara içmenin cildi iyi mi etkilediğinin bilincinde değildir. Sigara dumanı ciltle temas ettiğinde kan damarlarının akışını azaltarak cildin ürettiği kolajenin kurumasına ve zayıflamasına ve sonunda yaşama veda etmesine niçin olur. Bu proteinin kaybından dolayı cilt rengi bozulabilir ve cilt kuruyabilir.

Aşırı güneşe maruz kalma

Korumasız güneşe maruz kaldığında, UV ışınları kolajenin organik olarak olduğundan daha süratli bir halde parçalanmasına niçin olur. Güneş ışınları dermise (cilt yüzeyinin altındaki orta katman) nüfuz ederek elastik liflerin birikmesine niçin olabilir ve böylece kırışıklıklar oluşmaya adım atar.

Stres

Yüksek oranda kortizol (stres hormonu), ciltteki elastin ve kolajeni parçalayarak ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşturabilir. Stres, ürettiği iltihaplanma sebebiyle erken yaşlanmaya niçin olabilir ve vücudun kendini onaramamasına engel olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.