En fazla Türk çayı ihracatı Belçika’ya

14.04.2022
En fazla Türk çayı ihracatı Belçika’yaİhracatta ilk üç ayı içeren ocak, şubat ve mart aylarındaki veriler sektör sektör gözler önüne serildi. Türkiye’den meydana getirilen çay ihracatında Belçika dikkati çekti.


En fazla Türk çayı ihracatı Belçika'ya

Türkiye’den bu yıl ocak-mart döneminde en fazla Belçika’ya olmak suretiyle 84 ülkeye çay satıldı. Yetkililer, çay ihracatındaki sayılara bakarak yeni sezonda ihracatın daha çok artmasını bekliyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden derlenen bilgiye gore, senenin ilk çeyreğinde 84 ülkeye 1660 ton çay ihraç edilerek 5 milyon 271 bin 933 dolar gelir sağlandı.

Senenin ilk çeyreğindeki Türk çayı dış satımı, 1.282 ton ürün karşılığı 5 milyon 124 bin 981 dolar elde edilmiş 2021’in ilk çeyreğine gore oranda yüzde 29, değerde ise ortalama yüzde 3 arttı.

En oldukca gelir sağlanan ülke Belçika oldu

Belçika, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda ve KKTC, çay satımından en oldukca gelir elde edilmiş ülkeler oldu.

Bu zamanda Belçika’ya 847 bin 988, Birleşik Krallığa 825 bin 938, Almanya’ya 816 bin 861, Hollanda’ya 432 bin 35 ve KKTC’ye 415 bin 82 dolarlık çay satıldı.

En fazla Türk çayı ihracatı Belçika ya #1

Ekvator Ginesi, Kenya ve Tanzanya’ya çay gönderildi

AA’da gösterilen haberi gore; geçen senenin ilk 3 ayından değişik olarak bu zamanda Kamerun, Macaristan, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Kenya, Tanzanya, Litvanya, Estonya ve Finlandiya’ya da çay gönderildi.

Dünyada en oldukca çay ithal eden pazarlar oldukca daha çok değerlendirilmeli

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, çay ihracatındaki artışı kafi görmediklerini, dünyada en oldukca çay ithal eden Rusya, ABD ve Birleşik Arap Emirliklerindeki pazarı oldukca daha çok değerlendirmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.