En fazlaca virüs barındıran işletim sistemi açıklandı!

23.05.2022
En fazlaca virüs barındıran işletim sistemi açıklandı!


Bir rapora bakılırsa, 2022’de bugüne kadar 34 milyondan fazla yeni kötü amaçlı yazılım örneği tespit edildi. Rapor, 2022 yılına kadar virüs oluşturucularının günlük 316 binden fazla kötü amaçlı yazılım tehdidi oluşturacağını ortaya koydu. Bu bilgiler sonucunda ise en fazla virüs barındıran işletim sistemi ortaya çıktı.

En savunmasız işletim sistemi Windows oldu

2022’nin ocak ayında kaydedilen 11,41 milyon virüs örneği ve virüs geliştirmede büyük bir artış oldu. 2022’nin ilk çeyreğinin sonunda ise 29,11 milyon kötü amaçlı yazılım tehdidi yer alıyordu. Bu sayıya bakılırsa ise nisan ayındaki kötü amaçlı yazılım örneği minimum 5,65 milyon oldu.

Google açıkladı: İşte en popüler Android sürümleri!


Google deklare etti: İşte en popüler Android sürümleri!

Google, en popüler Android sürümleri listesini güncelledi. Peki mayıs ayı itibariyle en popüler sürüm hangisi?

Söz mevzusu platformlar arasındaki virüs dağılımı olduğunda da değişik durumlar ortaya çıktı. Microsoft Windows‘un 2022’de 25,48 milyon kötü amaçlı yazılım örneğine haiz bulunduğunu ortaya çıktı. Android sistemi için ise kötü amaçlı yazılım örneği yalnızca 536 bin oldu. MacOS sisteminde ise 2022’nin minimum kötü amaçlı yazılım örneği içeriyor. Rapora bakılırsa bu işletim sisteminde yalnızca averaj 2 bin kötü amaçlı yazılım örneği var.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/05/En-cok-virus-barindiran-isletim-sistemi-aciklandi.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Buna rağmen Apple MacOS’taki tehdit sayısını, iOS ile karşılaştırdığında bu durumu ‘kabul edilemez’ olarak görmüş oldu. İddiaya bakılırsa iOS’taki güvenlik açığı durumu, hiçbir şekilde duyulmamış bir şey bir tek, MacOS’ta görülme oranı da oldukça azca. Bu rapora bakılmış olduğu zaman en fazla virüs barındıran işletim sistemi Windows oldu.

Windows ve Android benzer halde platformlardaki virüs tehdidi yaygınlığı, Apple platformlarına karşı ifadelerin merkezinde yer aldı. Hem de Apple, sistemini çeşitli nedenlerden dolayı onlarca kere savundu. Bunun sebebi ise ABD ve AB’nin antitröst talebi olarak açmanın kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine gerçek zarar verebileceği.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.