En oldukca hangi platformda oyunlara para harcanıyor? İşte cevabı

03.02.2022
En oldukca hangi platformda oyunlara para harcanıyor? İşte cevabı


Oyun sektörü bugüne dek inanılmaz bir evrim geçirdi. Başlangıçta yalnız piksellerin sayıldığı grafiklerle tenis oynamaya çalışırken, artık oyun oynamak başka bir yaşamı yaşamak şeklinde. Son yıllarda yalnızca gençlerin değil, her yaş kitlesinden insanların oyun oynadığını söylemek mümkün. Oyunlara ulaşılabilirlik son yıllarda zirve yapmış olduğundan her insanoğlunun oyun oynamasıyla oyun sektörü kıymetini katbekat artırdı.

Yüz milyonlarca insan oyun oynuyor ve günümüzde çıkan oyunların çoğunda oyun içi satın alımlar mevcut. Bu satın alımlar yardımıyla oyunun ücretini ödeseniz dahi ek bir harcama daha yapmak isteyebiliyorsunuz. Bu mevzuda yalnız değilsiniz. Gösterilen bir rapor, oyuncuların en oldukca hangi platformda para harcadığını gözler önüne seriyor.

Oyun şirketleri para bastı: EA 2021’de ne kadar kazandı?


Oyun şirketleri para bastı: EA 2021’de ne kadar kazanmıştır?

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden kabul edilen EA Games, 2021 senenin üçüncü çeyrek verilerini yayınladı! İşte detaylar…

Oyuncular en oldukca mobil oyunlara para harcıyor

Newzoo’nun araştırması, oyun sektöründe en oldukca gelir elde edenin kim bulunduğunu gösterdi. Raporu incelediğimizde mobil, PC ve konsol platformlarında meydana getirilen oyun içi satın alımların kıymetini görebiliyoruz. Bu raporu incelediğimizde gözümüze çarpıyor ki mobil oyunlar tek başına, konsol ve PC’nin toplamından daha oldukça satın alımın yuvası olmuş. Yüzde cinsinden baktığımızda mobil oyunların tek başına kazançların yüzde 52’sini oluşturduğunu görüyoruz.

2021 senesinde mobil oyunlara meydana getirilen harcamalar 93.2 milyar dolar iken PC’de bu meblağ 36.7 milyar dolar ve konsollarda ise 50.4 milyar dolar. Bu tutarlardan en düşüğünün PC bulunduğunu görüyoruz. PC’deki gelirlerin, konsolların ardında kalmasının büyük bir sebebi var. Bir oyunu PC’de oynarken mod ya da yama şeklinde topluluk içeriklerini kullanabiliyorsunuz. Böylece oyunun geliştiricisinden bir unsur satın almanıza gerek kalmıyor. Fakat konsollar kapalı kutu oldukları için mod şeklinde geliştirmeleri yalnızca oyunun geliştiricisinden satın alabilirsiniz.

Mobil oyunların oldukca büyük bir kısmı parasız oyunlardan oluşsa da rakamlar ortada. Görünüşe bakılırsa oyuncular, bir oyuna para vermek yerine gerektiğinde oyun içindeki öğelere para vermeyi seçiyor. Bu strateji, diğeri platformlarla kıyasladığımız süre epey başarıya ulaşmış olmuş. Aslına bakarsanız kısa sürede PUBG’nin PC’de de oynaması parasız olması, PC oyunlarının da bu stratejiyi kullanmak istediğini gösteriyor.

Sizler hangi platformda oynadığınız oyunlara daha oldukca para harcıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir