En sıhhatli 5 kuruyemiş

19.04.2022
En sıhhatli 5 kuruyemişFındık

Yağlı kuruyemişlerden olan fındık yüksek kalori içermesinin yanı sıra B1-B2-B3-B5-B6- E vitaminlerini de içermektedir. Protein miktarı yumurta ve tahıllardan yüksek; et ve baklagillere ise eşittir. Protein kalitesi bu gıdalardan düşüktür. Demir-kalsiyum-magnezyum içinde ne olduğu de oldukça iyi olan fındık çoklu doymamış yağ asitlerinden linoleik ve linolenik asitlerinde kaynakları içinde yer verilmiştir.100 gram fındık 634 kaloridir. Fındık ihtiva ettiği selülozik bileşikler ve pektinler yardımıyla bağırsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerini, kabızlığı, kalp hastalıklarını önlemeye ve serum lipit düzeyini düşürmeye yardımcıdır .

-Kan kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcıdır.

-Trigliserit değerlerini düşürmeye yardımcıdır.

-Damar sertliği oluşmasını önler.

-İçerdiği E vitamini sigara dumanının zehirli tesirini önlemektedir.

Antep fıstığı

Devletimizde antep fıstığı denilince Gaziantep ve Siirt akıllara gelmektedir Antep fıstığı yeşil altın, meyvelerin kralı, altın ağaç kral meyvesi olarak da bilinmektedir. Varlıklı gıda kıymeti ve fonksiyonel besinler içinde yer edinen antep fıstığı kalori miktarı yüksek bir kabuklu kuruyemiştir. Antep fıstığı badem, ceviz, fındık şeklinde yağlı tohumlara nazaran karbonhidrat, protein, B1, B6, E vitaminleri, demir, potasyum, beta-karoten, toplam fitosterol ve lutein içinde ne olduğu bakımından zirvede yerini almaktadır . 100 gram Antep fıstığı 594 kalorilik bir enerjiye haizdir. Kuruyemişler içinde yüksek oranda C vitamini içeren bir besindir. A vitamini içinde ne olduğu zengindir.

-Yüksek antioksidan potansiyele haiz 50 gıda arasındadır.

-Kardiyovasküler hastalıkları önlemektedir.

-Safra taşı oluşumunu azaltmaktadır.

-Damar sertliğini önlemektedir.

-LDL kolesterolün düşmesine yardımcıdır.

Ceviz

Akdeniz rejiminin bir parçası olan kabuklu bir kuruyemiştir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden varlıklı olan ceviz %10 oranında doymuş yağ asidi de içermektedir.100 gram ceviz içi 651 kalorilik bir enerjiye haizdir.A,E,C,B1,B2,B3,folik asit pantotenik asit ;demir, çinko bakır ve manganez minerallerini içermektedir. Ceviz iyi bir manganez ve bakır deposudur. Bu minerallerin antioksidan korunmasındaki mühim enzimlerde temel mineral olarak kullanılmaktadır.

-İçerdiği protein miktarı vegan bireylerin beslenmesinde günlük protein ihtiyacının karşılanmasında mühim bir role haizdir.

-Total kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

-LDL seviyelerini düşürmeye yardımcıdır.

-Kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

-Safra taşı oluşumunu önlemektedir.

Yer fıstığı

İnsan sağlığı üstüne birçok pozitif yönde tesiri olan bileşenleri içeren yer fıstığı günlük beslenmede dikkat çekmektedir. İçeriğinde 20 değişik amino asit içeren yer fıstığı mühim bir aminoasit olan arjinin en iyi kaynaklarından biridir. Yer fıstığı muhteviyatında yüksek oranda B2-B3 ve E vitaminleri bulunmaktadır. 100 gram yer fıstığı 567 kalorilik bir enerjiye haizdir. Yüksek oranda doymamış yağ asit profiline haizdir. İçeriğinde bulunan yüksek oranda arjinin sebebiyle vücut geliştirme sporu icra eden bireyler için olmazsa olmaz bir gıda haline gelmektedir.

-İçerdiği protein miktarı vegan bireylerin beslenmesinde günlük protein ihtiyacının karşılanmasında mühim bir role haizdir.

-Total kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

-LDL seviyelerini düşürmeye yardımcıdır.

-Kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Pikan cevizi

100 gram pikan cevizi 691 kalori içermektedir. Öteki sert kabuklu kuruyemişlere nazaran en yüksek enerji değerine haiz besindir. İçeriğinde bulunan toplam yağ miktarın öteki kuruyemişlere nazaran odlukça fazladır. Pikan cevizinin ihtiva ettiği biyoaktif bileşikler yardımıyla antioksidan savunmaya katkıda bulunmakta ve LDL oksidasyonunda azalmayı sağlamaktadır. Sert kabuklu meyvelerin sıhhat açısından negatif etkilere niçin olmaması için gizleme koşullarına dikkat edilmelidir. Rutubet oranı %5’i geçmeyen serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Kabuklu kuruyemişler alerjen madde içermesi sebebiyle Türk Besin Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ne nazaran, etikette belirtilmesi mecburi alerjen bileşenler sıralamasında yer verilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.