En yaygın 5 kalp hastalığı

06.02.2022
En yaygın 5 kalp hastalığıDünya genelinde önde gelen ölüm sebebi olan kalp ve damar hastalıkları, ufak belirtilerin bilincinde olarak ve iyi yaşam seçimi alışkanlıkları geliştirerek önlenebiliyor. İşte bilinmesi gerekenler.


En yaygın 5 kalp hastalığı

Vatanımızda erken yaşta ölüm sebepleri içinde ilk sırada pek fazlaca kişinin düşündüğü şeklinde kanser değil kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Kalp hastalıkları, dünya genelinde en büyük ölüm nedenidir.

Dünyanın daha gelişmiş ülkelerinin dahi sıhhat ve eğitim bilincine karşın, kalp damar hastalıklarından hasta ve ölüm sayısı ölçeğinde öncü olduğu ve bunun sağlıksız yaşam tarzlarının sonucu olduğu kanıtlanmıştır. Ilk olarak yeme ve içmede aşırılık, sağlıksız yiyecek ve içecek tüketimi, zayıf fizyolojik aktivite ve yüksek düzeyde stres kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedenleridir.

Kardiyovasküler hastalıklar, öteki bir adıyla kalp ve damar hastalıkları dünya genelinde önde gelen ölüm nedenidir ve 2030 yılına kadar bu hastalıklardan meydana gelen ölüm oranının yüzde 30 oranında artması beklenmektedir.

Peki, insanları en fazlaca hangi kalp ve damar hastalıkları etkiliyor ve hangi kaygı verici işaretler bu tehlikeli rahatsızlıklara işaret ediyor?

İşte en yaygın 5 kalp ve damar hastalığı.

En yaygın 5 kalp hastalığı #1

HİPERTANSİYON

Dünya genelinde her 4 erkekten 1’i ve 5 hanımdan 1’inin hipertansiyon yaşamış olduğu tahmin ediliyor. 120/80 mm Hg’ye kadar tansiyonun düzgüsel olduğu ve 140 mm Hg üstünün hipertansiyon olduğu kabul ediliyor.

Yüksek gerilim, kan damarlarına ve kalp kasına zarar verir, kalp yetmezliği, kalp krizi ve nüzul riskini büyük seviyede artırır.

Bilhassa başın arkasında sık görülen baş ağrıları, mide bulantısı, baş dönmesi, bazı durumlarda burun kanaması en öenmli emareleri arasındadır.

Tansiyonunuzu tertipli olarak deneyin ve hipertansiyon mevzusunda şüpheniz var ise ne olursa olsun bir uzmana başvurun.

En yaygın 5 kalp hastalığı #2

ANJİNA PEKTORİS

Aterosklerozun (damar sertliği) niçin olduğu kalbe giden damarların daralması yada tıkanması sebebiyle oluşan anjina pektoris, ek olarak oksijen eksikliğine bağlı anemi, aort darlığı, arterit, kalp ritim bozuklukları şeklinde durumlarda da ortaya çıkabilir. Anjina pektoris, göğüste şiddetli dayanılmaz ağrıyla kendini gösterir. Esas olarak daha yüksek efor esnasında ortaya çıkar ve duruma bakılırsa artar yada azalır.

Bu hastalığın önlenmesi hipertansiyon, doğru beslenme, egzersiz ve gerekirse ilaç tedavisi, demir yönünden varlıklı besinler tüketilerek kansızlığın önlenmesi, diyabetin denetim altına alınması, yüksek kan yağlarının azaltılması ve doğru beslenme ile yapılır.

Tiroid kontrolü ek olarak anjina başlangıcından görevli olan bazı tiroid hastalıklarının erken teşhisini de sağlayabilir. Daha ileri atakların önlenmesi için öncesinden mevcud hastalıkların tedavisi fazlaca önemlidir.

En yaygın 5 kalp hastalığı #3

ARİTMİ

Aritmi, kalbin çalışmasında en yaygın sorunlardan kabul edilen kalp ritminin bozulmasıdır. Sebepleri kuvvetli ve uzun soluklu stres, aşırı efor, sindirim sistemi, omurga ve tiroid bezi hastalıklarıdır. Aritmi, kalp kasına zarar verebilir.

Aritmi, kalp hızı süratli olduğunda taşikardi yada kalp hızı yavaş olduğunda bradikardi olarak gelişebilir ve en sık uyku esnasında ortaya çıkar. Düzgüsel taşikardi, fizyolojik efor, artan coşku, stres yada ateş sebebiyle oluşur.

Aritmilere yol açan hastalıklar kalp krizi, anjina pektoris, hipertiroidizm, hipotiroidizm, hipoadrenalin, hiperkalemi ve hipokalemidir. Aritmiye yol açan ilaçlar da vardır.

Aritmiler tipine bakılırsa tehlikeli yada tehlikesiz olabilir. Mesela ekstrasistoller zararsız olabilir, bir çok vakit zihinsel yada nikotin ve kafein alımıyla tetiklenirler.

Sadece bazı aritmiler kalp yetmezliğinin gelişmesine neden olur, inme riskini mühim seviyede artırır. Kaygı verici emareler içinde kuvvetli kalp atışı, kalp atışında kesintiler, kalp yetmezliği, nefes darlığı ve baş dönmesi bulunur. Aritmi tipinin doğru teşhisi ve ilaç seçimi için ne olursa olsun bir uzmana başvurun.

En yaygın 5 kalp hastalığı #4

İNME VE KALP KRİZİ

İnme, beyindeki sinir hücrelerinin ölümüne neden olan bir dolaşım bozulmasından oluşur. İskemik inmede kan damarlarının sıkışması yada tıkanması sebebiyle kan akışı bozulur. Hemorajik inmede ise kan damarları yırtılır ve beyne kanar.

Beyindeki sinir hücrelerinin ölümü sebebiyle çeşitli sistemlerin, organların yada tüm organizmanın emek harcaması bozulur. Ihtimaller içinde komplikasyonlar içinde şuur bozukluğu, bellek kaybı, nüzul, koma ve ölüm bulunur.

Kaygı verici emareler yüzde, kollarda, bacaklarda uyuşukluk, yüzün bozulması (asimetri), bozulmuş yüz ifadeleri ve kafa karışıklığıdır. İnmeden şüpheleniyorsanız derhal acil yardım alın.

Miyokard enfarktüsü olarak da adlandırılan kalp krizi, iskemik kalp hastalıklarına aittir. Dokulara yetersiz kan akışı sebebiyle ortaya çıkarlar. Kalbe giden damarların bir kan pıhtısı ile tıkanması yada sağlıksız yaşam sebebiyle kan damarlarını kaplayan aterosklerotik plağın bir parçasının kopması sonucu olarak ortaya çıkar. Fizyolojik aktivite eksikliği, artan tuz, yağ ve şeker alımı, omega 3 bakımından düşük bir rejim, sigara ve alkolizm şeklinde bağımlılıklar ve yüksek gerilim ve yüksek kolesterol kalp krizinin en yaygın nedenleridir.

Fizyolojik aktivite vücuttaki iltihaplı süreçleri azaltır ve öteki kaslara ek olarak kalp kasının kendisini kuvvetlendirir, tansiyonu düzenler ve azaltır ve tüm vücudu kuvvetlendirir. Tuz tansiyonu yükseltir, dokularda fazla sıvı birikmesine niçin olur ve kan damarlarını daraltarak tıkanma ve kalp krizi riski oluşturur. Fazla şeker vücutta yağ şeklinde depolanır ve yağ, damar duvarlarında birikir ve onları giderek daha dar ve geçilmez hale getirir.

Nikotinin yanı sıra 4.000’den fazla zararı dokunan, toksik bileşik içeren sigara dumanı ve alkol şeklinde bağımlılıklar, vücuttaki hücreleri zehirleyen ve öldüren toksik bileşiklerin vücuda girmesine ek olarak tansiyonu yükseltir.

Sigarayı ve alkolü bırakın, beyaz unu ve ürünlerini, hayvansal yağları en aza indirin, omega 3 açısından varlıklı yağlı balık alımınızı artırın, şekerden uzak durun. Günlük yaşamda egzersizi, bilhassa tempolu yürüyüş yada koşma şeklinde kardiyo egzersizlerini uygulayın.

En yaygın 5 kalp hastalığı #5

KALP KAPAKÇIKLARINDA ANORMALLİKLER

Kalp üfürümlerine niçin olur. Birkaç kalp üfürüm türü vardır. Aort darlığı, aort yetmezliği, mitral yetersizliği ve mitral darlığı. Kalp kapakçıklarında en fazla hasara yol açan romatizmal ateş, streptokok toksininden oluşur ve öteki vakalar çoğunlukla doğuştandır.

Hasarlı kapakçıklar ameliyatla tedavi edilir ve ameliyattan sonrasında rejim ve yaşam seçimi tavsiyelerine uymak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.