Endonezya Steam, PayPal ve Epic Games’i yasakladı

31.07.2022
Endonezya Steam, PayPal ve Epic Games’i yasakladı


Endonezya, içerik denetleme yasalarına ve lisans kurallarına uymayan şirketleri yasaklamaya başladı. Bu şirketlerin içinde Yahoo, PayPal, Steam ve Epic Games benzer şekilde popüler hizmetlerin olduğu ifade edildi. Endonezya’nın kurallarına uymayan firmalar şimdi ne meydana getirecek?

Endonezya’dan münakaşa yaratan Steam ve PayPal yasağı

Endonezya’da yürürlüğe alınan yeni yasayla, ülkede etkinlik göstermek isteyen şirketlerin yerine getirmesi gereksinim duyulan bazı zorunluluklar bulunuyor. Yasaya gore firmalar, ülkenin veritabanına kaydolmak ve “kamu düzenini bozan” içinde ne olduğu kaldırmak zorunda. Endonezya ek olarak kullanıcı verilerine erişmek de istiyor.

paypal

Google, Meta ve Amazon benzer şekilde dev firmaların ülkede etkinlik göstermek için bu kurallara uyduğu ve veritabanına kaydolarak lisans almış olduğu ifade edildi. Yalnız Yahoo, PayPal ve Steam dahil onlarca şirket ise yasaya uymayacak benzer şekilde görünüyor.

Steam Deck için müjde verildi: Türkiye’ye geliyor mu?


Steam Deck için müjde verildi: Türkiye’ye geliyor mu?

Valve’ın açıklamasına gore Steam Deck üretim kapasitesi iki katına çıktı. Taşınabilir konsol Türkiye’de satın alınabilir olacak mı?

Mevzuyla ilgili Reuters’a açıklamalarda bulunan Endonezya İletişim Bakanlığı yetkilisi Semuel Abrijani Pangerapan, yasaklanan firmalarının tamamına kapının açık bulunduğunu söylemiş oldu. Kurallara uymayan şirketlerin lisans alarak faaliyete geçebileceğini beyan etti.

Ülkede Valve (organik olarak Steam) erişim yasaklandığı için Dota2 ve Counter-Strike benzer şekilde popüler oyunlar oynanamıyor. Ek olarak Epic Games’in yasaklanmasına bağlı olarak Fortnite sunucuları da dönem dışı bırakıldı. Benzer şekilde ödeme devi PayPal’e erişim kapatıldı ve binlerce özgür çalışan ortada kaldı.

ücretsiz oyun

PayPal, Epic Games ve Valve benzer şekilde devlerin Endonezya’daki faaliyetlerine devam edip etmeyeceği ise belirsiz. Yalnız binlerce kullanıcı şimdiden tepkilerini Twitter’dan göstermeye başladı. Şirketlerin Endonezya hükümetiyle iletişime geçtiğini de belirtelim.

Peki siz Steam PayPal yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.