Sanayi ve hızla gelişen değişen teknolojinin ‘En’leri buluşuyor!

05.08.2022
Sanayi ve hızla gelişen değişen teknolojinin ‘En’leri buluşuyor!


650 bin çalışanı, 18 milyar dolarlık ihracatıyla büyük bir ekosistemin kurulduğu Kocaeli’ye kıymet katanlar için Bilişim Vadisi’nde düzenlenecek “Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Kıymet Katanlar” ödül töreni; sanayi, teknoloji, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki tüm bileşenleri bir araya getirecek.

Hakkı Alkan ve Başak Şengül’ün sunuculuğunu yapacağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı tören, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Bilişim Vadisi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Togg, yerli girişimlere yol göstermeye hazırlanıyor!


Togg, yerli girişimlere yol göstermeye hazırlanıyor!

Plug and Play ile iş birliğine imza atan Togg, internasyonal Mobilite Hızlandırma Programı ile start-up’lara yol gösterecek.

Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Kıymet Katanlar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ev sahipliğinde, sanayiciler ile geleceğin teknolojisini inşa edenleri buluşturacak tören, Türkiye’nin bu alanda son 20 yılda geldiği noktayı da gözler önüne serecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam, ihracat ve yatırım kategorilerinde başarıya ulaşmış olan teknoloji şirketleri ile sanayi kuruluşlarına ödüllerini verecek. Türkiye’nin en etken girişim sermayesi fonları ve melek yatırım fonları ile Türkiye’nin en etken kitlesel yatırım fonu da ödüllendirilecek.

Kocaeli, 650 bin çalışanı, imalat sanayisinde 8 bin işletmesi ile senelik 18 milyar dolar ihracat yapıyor. 2021’de toplam araç üretiminin averaj yüzde 40’ı Kocaeli’nde gerçekleştirildi. 14 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Özgür Bölge, 1 Endüstri Bölgesi bulunan il, limanları ve lojistik merkezleriyle Türkiye’nin en stratejik konumunda yer ediniyor.

Teknopark merkezi haline geldi

Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonu için en önemli bölgelerden olan şehir, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Kampüsü, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Esenlik ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi’ne ev sahipliği yaparken 128 Ar-Ge merkezi ve 15 Tasarım Merkezi’nin de üssü durumunda.

Kocaeli’nde; Bilişim Vadisi, TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK), Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark, Kocaeli Üniversitesi Teknopark ve Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark olmak suretiyle 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor. Bu bölgeler, yerli ve ulusal üretime önemli katkılar sunuyor.

Bunlardan önde gelen ve törenin de organize edilmiş olduğu Bilişim Vadisi, Türkiye’nin yeni teknolojilerin üreticisi olması hedefiyle hayata geçti. 2019 senesinde resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca meydana getirilen Bilişim Vadisi, başta Togg olmak suretiyle bugün 311 şirketle yoluna devam devam ediyor.

Bilişim Vadisi’nin İstanbul ve İzmir’de de yerleşkeleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak sivil teknolojilere odaklanan Bilişim Vadisi; dijitalleşme, yazılım, oyun şeklinde alanlarda faaliyetler yürüterek girişimcilerle birlikte yeni bir ekosistem oluşturuyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.