Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar oldu

04.06.2023
Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar oldu


Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen kabineyi deklare etti. Açıklanan kabineye nazaran Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı görevine Alparslan Bayraktar getirildi.

ensonhaber.com

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sona ermesinin arkasından gözler yeni kabineye çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya Köşkü’nde yeni kabineyi deklare etti.

Enerjide dışa bağımsızlığı mevzusunda atılan adımlar çerçevesinde bakanlık görevini hangi ismin yürüteceği merak mevzusu oldu.

Bakanlık görevine Alparslan Bayraktar getirildi

Meydana getirilen açıklamaya nazaran Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar oldu.

Bakan yardımcılığı görevinde bulunmuş oldu

Bakan Bayraktar geçtiğimiz dönemde Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakan Yardımcısı olarak vazife yapmış oldu.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir?

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları aralığında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları aralığında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yapmış oldu. Kamu görevlerinden ilkin ise yurtiçinde ve yurtdışında hususi sektörde çalıştı.

Internasyonal kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında emek harcamaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Iktisat Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Internasyonal İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine haizdir. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yapmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.