Enflasyonun düşmesinin formülü: Türk Lirasının güçlenmesi

04.02.2022
Enflasyonun düşmesinin formülü: Türk Lirasının güçlenmesiAhlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Ürkün, enflasyonun niçin yükseldiği ve iyi mi düşeceğine dair görüşlerini paylaştı.


Enflasyonun düşmesinin formülü: Türk Lirasının güçlenmesi

TÜİK’in açıklamış olduğu ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi verilerine nazaran, enflasyon aylık yüzde 11,10 artarak senelik yüzde 36,08’den yüzde 48,69 a terfi etti.

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Sulh Ürkün, ensonhaber’e konuk olarak enflasyonun niçin yükseldiğini ve iyi mi düşeceğinin formülerini söyledi.

Enflasyonun düşmesinin formülü: Türk Lirasının güçlenmesi VİDEO

ENFLASYONUN YÜKSELME NEDENLERİ

Ürkün, enflasyonun yükselme sebeplerinin küresel anlamda yaşanmış olan gelişmelerin de içinde bulunmuş olduğu faktörlere bağlı bulunduğunu söylemiş oldu.

“ENERJİ FİYATLARINA GELEN ZAMLAR ENFLASYONU YÜKSELTTİ”

Enflasyonun niçin arttığına bakmak için geriye gitmek icap ettiğini dile getiren Ürkün, “Kasım ayında süregelen TL kıymet kaybını yaşıyoruz. TL’de görülen süratli kıymet kaybı başta besin tutarları olmak suretiyle enerji maliyetleri, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamlar enflasyonun yukarıya doğru hareket etmesine niçin oldu.

TÜFE’de harcama grubuna baktığımızda en mühim etkiyi ulaştırma, sıhhat, ev eşyası, konut, alkollü içecek ve tütün gruplarında enflasyonun da üstünde bir artış olduğu görülüyor.

enflasyon

ÜFE’NİN ARTMASI ENFLASYONU TETİKLİYOR

Bunun haricinde gene üretici fiyatlardaki artış faktörü de var. Senelik bazda yüzde 93,53 benzer biçimde bir orana haiz oldu.

ENERJİ FİYATLARININ YÜKSELMESİ MALİYETE YANSIYOR

Kur tesiri ve kur tesirinin yarattığı enerjide yükselen maliyet artışı enerji grubunda ön plana çıkıyor.

ENFLASYON NASIL DÜŞER

Ürkün, açıklamasında enflasyonu düşerecek en mühim faktörün Türk Lirası’nın dolar karşısında güçlenmesi bulunduğunu altını çizdi.

“ENFLASYONUN DÜŞMESİNDE EN ÖNEMLİ FAKTÖR TL’NİN DEĞERLENMESİ”

Açıklamasını “Mühim olan kurun hareketi, kur oynaklığı. Yurt haricinde doların yatay olarak seyretmesi ve alınan önlemlerle kur oynaklığını yüzde 20’lere kadar çekilebildik.” şeklinde devam ettiren Ürkün, bu çerçevede enflasyonu düşürecek faktörleri sıralandırdı:

enflasyon

“ALINAN ÖNLEMLERDEN BİRİ KUR KORUMA MEVDUAT HESABI OLDU”

“Doların TL karşısındaki hareketinin nasıl biteceği mühim. Türk Lirası kıymet kaybettiğinde maliyet artışları enflasyon olarak karşıma çıkıyor. Bunun önünü alabilmek için dolarizasyonu tersine çevirebilmek amacıyla bu yıl itibarıyla bazı yöntemler alındı. Kur korumalı mevduat uygulamasının başlaması kapsamının genişletilmesi emek harcaması şirketlerin dahil edilmesi avantajlarının sağlanması bilhassa Liralaşma Stratejisi mühim.

KÜRESEL VERİLER ENFLASYONUN DÜŞMESİNE DESTEK VEREBİLİR

Brent petrolün varilinin 80 doların üstünde olması, jeopolitik problemler, senenin ilk yarısından sonrasında gelen senenin baz tesiri devreye girip kurda destek olursa enflasyon tepeden geri çekilmeye adım atar. Doğal Fed’in faiz arttırmasının doları iyi mi etkileyeceği de mühim.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ YILIN İLK YARISINDAN SONRA

Enflasyonun dizginlenmesi adımı bunu sağlayabilecek miyiz? Enflasyondaki yükseklik, senenin ilk yarısına kadar etkin olacak.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.