Enflasyonun sebebi besin, enerji ve hizmet grupları

06.05.2022
Enflasyonun sebebi besin, enerji ve hizmet gruplarıMerkez Bankası, “Nisan Ayı Fiyat Gelişimleri Raporu”nu yayınladı. Raporda besin, enerji, ulaştırma, emtia ve tedarik zinciri sorunlarının öne çıkmış olduğu görüldü.


TCMB: Enflasyonun nedeni gıda, enerji ve hizmet grupları

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 7,25 arttığını ve senelik enflasyonun yüzde 69,97’ye yükseldiğini açıklamasının peşinden, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “Aylık Fiyat Gelişimleri Raporu”nu paylaştı.

Besin ve enerji tutarları enflasyonu yükseltti

Merkez Bankası’na nazaran, nisanda tüketici senelik enflasyonundaki artış alt gruplar geneline yayılırken bu gelişmeye en belirgin katkı, başta besin olmak suretiyle enerji ve hizmet gruplarından geldi.

Emtia ve tedarik zinciri sorunları tutarları baskıladı

Rapora nazaran, internasyonal emtia tutarları ile tedarik sorunları tüketici tutarları üstünde baskı yapmaya devam etti.

TCMB

Taze meyve ve sebze tutarları arttı

Besin grubunda senelik enflasyondaki yükseliş alt kalemler genelinde devam ederken, bundan önceki ay yataya yakın seyreden taze meyve ve sebze tutarları bu zamanda yüksek artış sergiledi.

Enerji enflasyonu, doğalgaz ve şebeke suyu şeklinde yönetilen/yönlendirilen kalemlerdeki gelişmeler öncülüğünde mühim seviyede artış kaydederken, bu zamanda, hizmet grubunda senelik enflasyon alt gruplar genelinde arttı, enerji ve besin fiyatlarındaki görünüme paralel olarak ulaştırma ve lokanta-otel öne çıkan gruplar olmaya devam etti.

TCMB: Enflasyonun nedeni gıda, enerji ve hizmet grupları #2

Aylık enflasyona besin fiyatlarındaki artış ağırlığını koydu

AA’nın haberine nazaran, aylık fiyat artışları, B endeksini oluşturan hizmet ve işlenmiş besin gruplarında yükselirken, temel mal grubunda bir miktar yavaşladı.

Senelik enflasyon tüm alt gruplarda yükselirken, ulaştırma hizmetleri ve lokanta otel grubundaki artışlar daha belirgin oldu. Akaryakıt fiyatlarındaki birikimli artışlar ulaştırma hizmetlerindeki görünümü negatif etkilemeye devam ederken, fiyatların yüzde 11,35 artmasıyla grup senelik enflasyonu yüzde 78’e terfi etti.
Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle incelendiğinde, kirada aylık artışların yatay seyrini nisanda da koruduğu gözlendi.

TCMB: Enflasyonun nedeni gıda, enerji ve hizmet grupları #3

Taze meyve ve sebze tutarları mühim seviyede arttı

Enerji tutarları nisanda yüzde 7,62 artarken, grup senelik enflasyonu yüzde 118,20 oldu. Bu zamanda akaryakıt, katı yakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki artışlar devam etti. Besin ve alkolsüz içecek tutarları nisanda yüzde 13,38 artarken, internasyonal tarımsal emtia fiyatlarındaki yüksek seviyeler, negatif hava koşulları ve artan girdi maliyetleri sektör üstünde baskı oluşturdu. Bu gelişmeler neticesinde genele yayılan fiyat artışlarıyla, senelik enflasyon işlenmemiş gıdada yüzde 100,67, işlenmiş gıdada yüzde 78,09 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış veriler, işlenmemiş gıdada taze meyve ve sebze fiyatlarının mühim seviyede arttığına işaret etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.