Epic-Apple davası kızıştı: Microsoft’tan Epic’e destek

30.01.2022
Epic-Apple davası kızıştı: Microsoft’tan Epic’e destek


Epic Games, Apple’a karşı açmış olduğu davayı büyük seviyede yitirmiş olabilir, yalnız savaşmaktan çekinmiyor. Epic Games – Apple kararının yayınlanmasından kısa bir süre sonrasında Epic temyize gitti ve 35 eyalet başsavcısı, Microsoft ve Electronic Frontier Foundation’dan oluşan bir koalisyon da dahil olmak suretiyle oldukca sayıda kurum Epic’i desteklemek için amicus brifingi (mahkemeye destek olan yalnız davanın tarafı olmayan bilgiler) sundu.

Bilmeyenler için Epic, Apple’ın iOS uygulamaları üstünde tekel kurduğunu iddia etmiş ve Apple’ın, App Store’dan daha azca komisyon almasını sağlayacak değişimler istemişti. Sözgelişi Epic, Apple’ı alternatif ödeme işlemlerini kabul etmeye zorlamada başarıya ulaşmış olsaydı, App Store’un işletme şekli önemli seviyede değişecekti. Bir tek Epic’in aleyhine olan on davadan dokuzunu Apple kazanmıştır.

Epic Games’ten Apple davası ile ilgili açıklama


Epic Games’ten Apple davası ile ilgili açıklama

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, geçtiğimiz haftalarda sonuçlanan Apple davası ile ilgili açıklama yapmış oldu.

Epic-Apple davasına Microsoft ve 35 ABD eyalet savcısı dahil oldu

Epic, son davada sunulan bir açılış temyiz dilekçesinde, Apple lehine olan kararın geçerli olmasının “antitröst yasasının yerleşik ilkelerini altüst edeceğini ve antitröst politikalarını baltalayacağını” savundu. Ek olarak ABD’deki 35 eyalet başsavcısı, Microsoft ve amicus brifingleri veren daha birçok grup Epic’in tarafını tutuyor benzer şekilde görünüyor.

epic games relicta

Eyalet savcılarından gelen ortak açıklamada, “Apple’ın davranışı, mobil uygulama geliştiricilerine ve milyonlarca vatandaşa zarar verdi.” denildi. Savcılara gore Apple, iPhone’lar için uygulama dağıtımı ve uygulama içi ödeme çözümlerini tekelleştirmeye, rekabeti boğmaya ve yılda neredeyse trilyon dolarlık akıllı telefon endüstrisinde rekabet üstü kârlar toplamaya devam ediyor.

Microsoft ise Google ile Apple’ın yaptıklarını karşılaştırarak, “Diğeri büyük mobil işletim sistemi sağlayıcısı olan Google, aynı şeyi yapma yetkisine haiz olabilirdi. Microsoft ve rekabeti korumak için antitröst yasalarına uyan diğeri işletmeler için riskler yüksek.” dedi.

EFF tarafınca sağlanan brifingde ise Apple’ın uygulama dağıtımında baskın bir pazar gücüne haiz olduğu ve kısıtlayıcı App Store politikalarının rekabete aykırı bulunduğunun altı çizildi. EFF’ye gore Apple’ın lehine olan netice, iOS kullanıcılarının yararına olan yenilikleri engellemesine fırsat tanıyacak.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.