Epic ve Activision Blizzard, Rusya’da oyun satışını durdurdu

06.03.2022
Epic ve Activision Blizzard, Rusya’da oyun satışını durdurdu


Rusya-Ukrayna içinde devam eden çatışmalara oyun şirketlerinden büyük yaptırımlar geliyor. Daha ilkin EA Games ve CD Projekt Red’in Rusya’da satış yapmayı durduracağını öğrenmiştik. Benzer bir hamle Epic Games ve Activision Blizzard’dan geldi.

Activision Blizzard ve Epic Games, platformlarındaki tüm oyunları Rusya’daki oyunculara satmayı iptal edeceğini duyurdu. Bu adım, Rusya’daki oyuncuların platformlar üstünden oyun yada uygulama içi satın alma benzer şekilde işlemleri gerçekleştirmelerinin engellenmesi anlamına geliyor.

Bir ambargo daha: Rusya’nın bankacılık sistemi çöküyor!


Bir engelleme daha: Rusya’nın bankacılık sistemi çöküyor!

Visa ve Mastercard tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, her iki bankacılık sistemi de Rusya’da emek harcamayı durduracak.

Epic ve Activision Blizzard Rusya için oyun satışı yapmayı bıraktı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ilişkin boykotlar, oyun endüstrisinde de yankı uyandırıyor. Açıklanan son kararlar doğrultusunda Activision Blizzard ve Epic Games, Rusya operasyonlarını iptal eden firmalar listesine katıldı.

epic games ücretsiz oyun

Activision Blizzard Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Alegre’den gelen yazılı açıklamada şirket, yasağın hem dijital hem de fizyolojik oyunları kapsayıp kapsamadığını belirtmedi. Yalnız Activision Blizzard, firmanın ve çalışanlarının Ukrayna’ya yardım etmeye katkıda bulunmaya daha oldukca odaklandığını söylemiş oldu. Alegre yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu trajediden direkt etkilenen çalışanlara ve ailelerine yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sizin yada bir iş arkadaşınızın desteğe ihtiyacı var ise, yöneticinizle yada yerel insan kaynakları liderinizle iletişime geçmekten çekinmeyin. Ek olarak bu zor dönemde duygusal desteğe gerekseme duyanlar için Çalışan Destek Programımızın da mevcut bulunduğunu hatırlatmak isterim.”

activision game awards, the game awards adayları

Ocak ayında Activision Blizzard’ı satın alma planlarını açıklayan Microsoft da ürün ve hizmetlerinin satışını yasaklamak için harekete geçmişti. Rusya ve Belarus’ta yalnızca Xbox oyunlarını değil; hem de Windows, Office, Microsoft 365 ve daha fazlasıyla ilişkili ürünleri de içeren paketin satışını durdurdu. Yalnız Activision Blizzard, Rusya’nın ekonomik ortağı Belarus’a satışları şimdilik askıya almadı.

Epic Games’ten Rusya’daki satışı durdurmayla ilgili gelen açıklamada ise erişimi engellemek yerine, bir tek oyun satışının durdurulacağına dikkat çekildi.

Ek olarak daha ilkin EA Games, Rus takımlarını FIFA ve NHL oyunlarından çıkardı ve Rusya/Belarus’ta meydana getirilen tüm satışları durdurdu. Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red, her iki ülkedeki müşterilere fizyolojik ve dijital satışların önlenmesi için benzer adımlar attı.

Epic ve Activision Blizzard tarafınca Rusya için alınan satış sonucu ile ilgili görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.