Erdoğan karşıtı ittifak, çatlaklarla savaşım veriyor

22.09.2022
Erdoğan karşıtı ittifak, çatlaklarla savaşım veriyor


6’lı masada derin çatlakların oluştuğu açıklandı. CHP’nin HDP mesajlarının İyi Parti’yi rahatsız ettiğine ve Babacan ile Kılıçdaroğlu içinde gizli saklı antak kalma ihtimaline dikkat çekildi.

Türkiye, 2023’te yapılacak cumhurbaşkanı ve meclis seçimine kilitlenirken, partiler çalışmalarını hızlandırdı.

Cumhur İttifakı, şimdiden adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bulunduğunu duyuru etti. Sadece 6’lı masa olarak malum oluşumda yer edinen partiler, hemen hemen ortak adaylarının kim bulunduğunu açıklamadı.

“6’lı masa, dağılmamak için savaşım veriyor”

Financial Times gazetesi, söz mevzusu karşıcılık partilerini işaret ederek, “Koalisyonun gelecek yılki seçimler için büyük umutları var fakat çatlaklar ortaya çıkarken, dağılmamak için savaşım veriyorlar.” diye yazdı.

“Kuramsal olarak Erdoğan’a karşı birleşen partiler arasındaki ilişkilerin gerilmiş olduğu, beraber çay bile içmek istemediklerine” dikkat çekildi.

İyi Parti ile HDP arasındaki gerilim

Meydana getirilen analizde, “İyi Parti Lideri Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde HDP ile asla aynı masaya oturmayacağını söylemiş oldu. HDP’liler, Akşener’e ‘seninle aynı kıraathanede çay içmeyiz’ dedi.” hatırlatması yapılmış oldu.

Altılı masayı oluşturan bileşenlerin, gelecek yıl yapılacak seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı “zamanı fırsat” olarak gördükleri belirtilerek, sadece cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan’a karşı ortak adayın kim olacağının hemen hemen belirsizliğini koruduğu vurgulandı ve şöyleki denildi:

“Gerilimin en büyük deposu, ortak adayın kimin olacağıyla ilgili”

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Akşener, kamuoyu önünde beraber çalışmaya emin olsa da, yaklaşan seçim stratejisi üstünde derin ve büyüyen çatlaklar var. Gerilimin en büyük deposu, ortak adayın kimin olacağıyla ilgili.

Financial Times: Erdoğan karşıtı ittifak, çatlaklarla mücadele veriyor #1

“Kılıçdaroğlu kendini öne sürüyor, Akşener Yavaş’ı istiyor”

73 yaşındaki Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı yenme olasılığının birkaç alternatiften daha düşük bulunduğunu söyleyen anketlere karşın, kendini öne sürmeye emin. Akşener, (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı) Mansur Yavaş’ı aday göstermeyi tercih ediyor. Sadece Kılıçdaroğlu, bunu kamuoyu önünde dışladı.

Babacan ile Kılıçdaroğlu içinde gizli saklı antak kalma iddiası

Bir başka kaygı deposu da İyi Parti yetkililerinin Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın eski iktisat şefi Ali Babacan başkanlığındaki Ilaç benzer biçimde daha ufak partilerle gizli saklı anlaşmalar yapacağına dair korkuları. Kılıçdaroğlu’nun, kendi adaylığına verdiği destek karşılığında Babacan’a iktisat yönetimini vaat etmesinden korkuyorlar.

Financial Times: Erdoğan karşıtı ittifak, çatlaklarla mücadele veriyor #2

CHP’nin HDP’ye yönelik mesajları İyi Parti’yi rahatsız etti

İyi Parti, Kılıçdaroğlu’nun, altı partili karşıcılık ittifakının bir parçası olmayan HDP’ye yönelik açıklığından da rahatsız oldu. İyi Parti yetkilileri, bunu Kılıçdaroğlu’nun kendi adaylığına destek sağlama çabasının bir parçası olarak değerlendiriyor.

Kuşoğlu: Kılıçdaroğlu aday eğer olmazsa masa dağılır

CHP yetkilileri, son seçimlerde yüzde 11 oy almış bir partinin desteğini almanın oldukça mühim olduğuna inanıyor.

Kılıçdaroğlu’nun yakın müttefiki Bülent Kuşoğlu, öteki partilerin CHP liderinin adaylığına karşı çıkmakta ısrar ederse karşıcılık ittifakının ‘dağılacağı’ mevzusunda uyardı.”

Financial Times: Erdoğan karşıtı ittifak, çatlaklarla mücadele veriyor #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.