Erdoğan’ın, İsveç ve Finlandiya mevzusunda esprisi yok

18.05.2022
Erdoğan’ın, İsveç ve Finlandiya mevzusunda esprisi yokLondra merkezli gazete, Erdoğan’ın NATO’ya yeni üyelikleri engelleme yönündeki açıklamalarının ciddiye alınması icap ettiğini yazdı. Bilhassa İsveç mevzusunda Türk yetkililer için “Kızgınlar” denildi.


Financial Times: Erdoğan'ın, İsveç ve Finlandiya konusunda şakası yok

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri mevzusunda tavrını net bir halde ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevzuyla ilgili görüşünü “Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz.” lfadesiyle paylaşmıştı.

“Erdoğan, NATO üyelikleri mevzusunda latife yapmıyor”

Financial Times gazetesinin “Erdoğan, Nordik ülkelerinin NATO üyelikleri mevzusunda latife yapmıyor” başlıklı haberinde, mevzu mercek altına alındı.

Erdoğan’ın baskı kararının, askeri ittifaka süratli bir halde üye olmanın hesaplarını icra eden İsveç ve Finlandiya’nın planlarını bozduğuna dikkat çekildi.

“Aslolan problem İsveç”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bizi ikna etmeye geliyorlar. Üzgünüm fakat zamanınızı boşa harcamayın.” şeklindeki sözleri anımsatıldı.

Haberde, yetkililerin, Ankara’nın “aslolan problem olarak Finlandiya’dan ziyade İsveç’i gördüğünü” söylediği, Helsinki’deki politikacıların bu durumdan rahatsız olduğu açıklandı.

“Türk yetkililer kızgın”

Helsinki’de oluşan tabloya ilişkin, “Finlandiyalı yetkililer, üyeliğin sorunsuz bir halde devam etmesi için NATO üyeleriyle aylarca görüşmeler yapmıştı.” denildi.

Türk yetkililerin, Müdafa Bakanı da dahil olmak suretiyle üst düzey İsveçli yetkililerin, terör örgütü PKK ile yakın bağlantıları olan Suriyeli milislerin üst düzey isimleriyle görüşmelerine kızgın olduğu aktarıldı.

Financial Times: Erdoğan ın, İsveç ve Finlandiya konusunda şakası yok #1

“İsveç’e baskı yapabilirler”

Aynı haberde, “Türkiye, PKK’nın üyelerini geri vermesi için İsveç’e baskı yapabilir.” bilgisine yer verildi.

Finlandiyalı ve İsveçli liderlerin, gelecek günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşmeyi umduğunun, öteki taraftan Erdoğan’ın üyeliği engelleme tehdidinin ciddiye alınması gerektiği mevzusunda uyarıların yapıldığının altı çizildi.

Financial Times: Erdoğan ın, İsveç ve Finlandiya konusunda şakası yok #2
Financial Times: Erdoğan ın, İsveç ve Finlandiya konusunda şakası yok #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler