Erkekleri kısırlıkla korkutan varikosel hastalığı, doğru tedavi ile ortadan kalkıyor

14.03.2022
Erkekleri kısırlıkla korkutan varikosel hastalığı, doğru tedavi ile ortadan kalkıyorKısırlığa neden olabilen ve yaygın olarak görülen varikosel hastalığı için Dr. Işık, “Zamanında tespit edilirse, doğru tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabilir” dedi.


Erkekleri kısırlıkla korkutan varikosel hastalığı, doğru tedavi ile ortadan kalkıyor

Erkekte görülen kısırlık sebepleri içinde, varikosel hastalığı ilk sıralarda içeriyor.

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, web ortamından bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile beraber hastalık bilincinin de artmaya başladığını söylemiş oldu.

Işık, hastalığa ilişkin yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”Varikosel, testislerin üstündeki toplardamarların varisleşmesiyle karakterize bir sorun. Erkekler çoğu zaman bu hastalığı şöyleki fark ediyor; varisleşmenin niçin olduğu ısı artışı hafifçe bir ağrıya niçin oluyor. Ağrıya direnen, kendince bununla savaşım eden, doktora başvurmayan hastalar da bir vakit sonrasında dolgunluk hissetmeye başlıyorlar.

“HER BEŞ ERKEKTEN BİRİNDE VARİKOSEL PROBLEMİ VAR”

Varikosel, erkekte tedavi edilebilir kısırlık sebepleri içinde şu anda birinci sırada ne yazık ki. Neredeyse her beş erkekten birinde varikosel problemi var. Her neyse ki günümüzde varikosel hastalığıyla ilgili farkındalık giderek artıyor. İnternet ortamında bilgiye erişimin kolaylaşması yardımıyla bu hastalığı bilenlerin sayısında artış var.”

VARİKOSELE SEBEP OLAN DURUMLAR

Varikoselin genetik faktörlerden kaynaklanabileceği şeklinde çevresel şartların etkisiyle de ortaya çıkabildiğini dile getiren Op. Dr. Evren Işık, “Çoğu zaman zeminde bir genetik yatkınlık oluyor. Bu bir toplardamar hastalığı. Anneden yada babadan gelen genlerde toplardamar hastalığına karşı bir yatkınlık var ise, erkekte de devasa yükseklikte ihtimalle varikosel problemi ortaya çıkıyor. Bu genetik mirasın üstüne sigara kullanımı, uzun boylu olma, devamlı ayakta emek harcama, saatler süresince fizyolojik egzersiz yapma şeklinde faktörler de eklenirse, o genetik miras varikoseli tamamen ortaya çıkarıyor.” dedi.

Erkekleri kısırlıkla korkutan varikosel hastalığı, doğru tedavi ile ortadan kalkıyor #1

TEŞHİS SAFHASI 4 AŞAMALI

Dr. Işık, hastalığın teşhis aşamasını ise şu ifadeler ile söyledi:

“Ağrı, dolgunluk hissi şikayetiyle yada bir görüntü problemi sebebiyle bizlere gelen hastalarımızı muayene ediyoruz. Sonrasında hastamızdan ‘skrotal renkli doppler ultrason’ çektirmesini istiyoruz. Bunun ne olursa olsun bir radyoloji uzmanı tarafınca çekilmesi gerekiyor. Ortalama 20-25 dakika devam eden bu ultrasonda bölgedeki toplardamarlar görüntüleniyor. Radyolog, toplardamarların belli bir çapa ulaştığını, kendi ürettiği kirli kanı artık kalbe doğru iyi bir halde taşıyamadığını rapor ederse, hastalığın teşhisi konmuş oluyor.”

”İLERLEMİŞSE AMELİYAT ŞART’’

Tedavi edilmeyen varikoselin kısırlığa yol açabileceğinin altını çizen Op. Dr. Evren Işık, hastalığın erken safhasında vitamin destekleriyle süreci denetim edebildiklerini, sadece ilerlemiş vakalarda ne olursa olsun cerrahi operasyon icap ettiğini belirtti.

Işık, “Bazı hastalarda varikosel olmasına karşın testis fonksiyonlarında herhangi bir gerileme görülmüyor. Bu, hastalığın oldukça erken safhada bulunduğunu gösteriyor. O hastalarımızı kısa süreli vitamin destekleriyle 3 ayda bir kontrole çağırabiliyoruz. Tedavinin amacı şu; varikoselin niçin olduğu ısı problemini ortadan kaldırmak. Varikoselin herhangi bir ilaçla ya da dışarıdan kullanılacak bir kremle tedavi edilmesi söz mevzusu değil. Kesinlikle ameliyathane şartlarında, mikroskop altında tedavi edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“ERKEKLERİ KORKUTAN BİR HASTALIK”

Yaygın görülen bu hastalığın zamanında tespit edilmesi halinde tamamen ortadan kaldırabileceğini ifade eden Op. Dr. Işık, “Erkekleri korkutan bir hastalık bu. Ben hastalarıma hep şunu söylüyorum; eğer bir evlenme düşünceniz var ise, evlilik esnasında bu problemlerle uğraşmamak için öncesinde tedavi olun. Hastalık zamanında tespit edilirse, doğru tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabilir.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler