Eskişehir’de jeotermal seralar için 3 milyon lira bağışlama

07.10.2022
Eskişehir’de jeotermal seralar için 3 milyon lira bağışlama


Eskişehir İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü, enerji ihtiyacını jeotermal enerji ile karşılayarak yıl boyu üretim sağlamayı amaçlayan seralar için 3 milyon 583 bin lira bağışlama sağlandığını deklare etti.

Eskişehir'de jeotermal seralar için 3 milyon lira hibe

Eskişehir İl Ziraat ve Orman Müdürü Nadir Muhammed Gümüş, İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, Şube Müdürleri ve beraberindeki teknik personel ile Mahmudiye İlçesi, İsmetpaşa Köyünde yer edinen Miracle Ziraat İşletmesini ziyaret etti.

Mevzu hakkında izahat meydana getiren İl Müdürü Nadir Muhammed Gümüş, Kırsal Kalkınma Destekleri ile 50 dekar alanda ısıtma enerji ihtiyacını jeotermal enerji ile karşılayarak tüm yıl üretim sağlamayı amaçlayan çağıl seralar için 3 milyon 583 bin lira bağışlama desteği sağlandığını belirtti.

“1 milyon metrekare jeotermal ruhsat sahası içinde her insana yer bulunur”

İl Müdürü Gümüş yapmış olduğu açıklamada, “700 metre derinlikten çıkarılan jeotermal su ile faaliyete başlamış olan bu çağıl seralar Eskişehir’e kıymet katacak, vatandaşımızın daha uygun fiyatla sebze erişimine olanak elde edecektir. Gerçekleştirdiğimiz ziyaret ile üreticimizin karşılaşmış olduğu sorunları ve bizlerden beklentilerini not ederken çözüm yolları ve yapılması ihtiyaç duyulan emek harcamalar hakkında istişare ettik. 1 milyon m2 jeotermal ruhsat sahası içinde yatırım yapmak isteyen her insana yer bulunur. Tüm yatırımcılarımızı Eskişehir’e çağrı ediyoruz. Eskişehir’e meydana getirilen tarımsal yatırımlar geleceğe meydana getirilen yatırımlardır” dedi.

Bölgenin konumu ve jeopolitik önemini vurgulayan genç işletme sahibi Alper Mirmahmutoğulları, işletmesini 120 dekara artırarak bir sera şehir oluşturmayı amaçladığını ve bu tür işletmelerin sayısının artmasının tarımsal üretime büyük katkı sağlayacağını söylemiş oldu.

İHA’nın haberine nazaran, İl Müdürü ve beraberindekiler hemen sonra yeni meydana getirilen ve modernize edilen seraları gezerek araştırmalarda bulunmuş oldu.

Eskişehir de jeotermal seralar için 3 milyon lira hibe #1

Eskişehir de jeotermal seralar için 3 milyon lira hibe #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.