Etten daha çok demir içeren 10 yiyecek

10.03.2022
Etten daha çok demir içeren 10 yiyecekBitkinlik, baş ağrısı ve sık enfeksiyonlara yakalanmak benzer biçimde emarelerle ortaya çıkan demir eksikliği, doğru beslenme ipuçlarıyla önlenebiliyor. İşte demir açısından varlıklı 10 gıda.


Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek

Demir, vücudun muntazam emek vermesi için lüzumlu olan minerallerden biridir. Vücutta oksijeni taşıyan bir protein olan hemoglobinin, kaslara oksijeni getiren bir protein olan miyoglobinin ve vücudun işleyişi için lüzumlu olan birçok enzimin yapısında mühim bir role haizdir.

Demir eksikliği, aşırı bitkinlik ve enfeksiyona karşı direncin azalmasıyla beraber anemi (düşük hemoglobin seviyesi) ile sonuçlanır. Hamile bayanlar demir eksikliği açısından büyük risk altındadır ve demir eksikliği fetüste gelişme bozuklukları benzer biçimde ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden demir eksiklikleri ne olursa olsun uygun beslenmeyle giderilmelidir.

Günlük alınması ihtiyaç duyulan demir miktarı erkekler için 10 mg, bayanlar için ise 18 mg’dır. Hamilelik döneminde bu miktar 27 mg’a yükselirken, emzirme süreci için tavsiye edilen miktar 18 mg’dır. Buluğluk döneminde de demir ihtiyacı artar, günlük olarak 15 mg alınması önerilir.

İşte beslenmenize kolayca ekleyebileceğiniz demir içinde ne olduğu yüksek 10 yiyecek.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #1

KİMYON

Kimyon demir açısından en varlıklı baharattır. 100 gr kimyonda 66.4 mg demir vardır. Köri (29.7 mg) de demir açısından varlıklı bir bahahrattır. Minik miktarlarda tükettiğimiz için demir alımına oldukça azca katkıda bulunurlar. Sadece kuvvetli antioksidan içerikleri ve irin önleyici özellikleriyle bu baharatlar ne olursa olsun tariflere eklenmelidir. Ek olarak sindirime destek olurlar ve mide ekşimesini giderirler.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #2

KEKİK

Kekik de demirle doludur. 100 gr kekikte 17.5 mg demir bulunur. Ek olarak öksürük ve bronşit üstünde iyileştirici özellikleri bilinmektedir. Diş plağı üstünde de yararlı aktiviteye haizdir. Kekik, antiseptik özelliği yardımıyla cilt iltihabını giderir. Kekik bileşenlerinden önde gelen carvacrol, kaygılı insanoğlu üstünde rahatlatıcı etkilere haizdir. Çeşitli özelliklere haiz bu nebat ile yemeklerinize tat katmaktan çekinmeyin.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #3

SUSAM

Yağ, püre (tahin) yada tohum şeklinde susamın birçok sıhhat yararı vardır. Susam demir içeriğine ek olarak iyi bir bitkisel protein deposudur. 100 gr susam 14.6 gr demir ihtiva eder. Susam tohumları iyi lif içinde ne olduğu sebebiyle sindirim için de faydalıdır. Susam ek olarak potasyum, çinko, magnezyum, kalsiyum ve fosfor ihtiva eder. Susam, leziz tariflerinize kolayca dahil edilebilir.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #4

BİTTER ÇİKOLATA

100 gr bitter çikolata (minimum yüzde 70 kakao) 11 mg demir ihtiva eder ve hem de muhteşem bir magnezyum (30 gr/100 gr) ve antioksidan deposudur. Ek olarak damar sağlığını koruyarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu tesiri olduğu bilinmektedir. Atıştırmalık saatinde kendinizi bir yada iki kare çikolata ile ödüllendirebilirsiniz.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #5

TAZE NANE

İster çay halinde ister salatalarınızda, tatlılarınızda ve öteki yemeklerinizde kullanın, taze nane demir ihtiyacınız olan şeyi karşılamanıza destek olacaktır. 100 gr taze nane 8.48 mg demir ihtiva eder. Safra salgısını ve karaciğer fonksiyonunu uyarıcı tesirleri yardımıyla bu nebat hem de karaciğerin detoksuna da destek verir.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #6

TARÇIN

100 gr tarçın 8.32 mg demir ihtiva eder. Yüksek demir içeriğine ek olarak tarçın lif açısından da zengindir. Bu yüzden sindirim bozukluklarına karşı en iyi yardımcılardan bitidir. Tarçın ek olarak antioksidan güce haizdir. Bağışıklık sistemini güçlendirici tesiri olan tarçın, soğuk algınlığı ve gribi önlemeye de destek olabilir.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #7

MERCİMEK

Bir öteki bitkisel protein deposu olan mercimek, ihtiva ettiği lif yardımıyla en sindirilebilir baklagiller arasındadır. Demir açısından varlıklı olan mercimek 100 gr başına 6.51 mg ihtiva eder ve hem de antioksidanlar açısından da zengindir, vücut hücrelerini özgür radikallerin niçin olduğu hasarlardan korur.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #8

KAJU

100 gr kaju 5.7 mg demir ihtiva eder. Ek olarak fındık (100 gr 3.5 mg demir) ve badem (4.7 mg) ile aynı şekilde sıhhatli yağlar ve amino asitler açısından zengindir. Makul miktarlarda tüketilmeleri koşuluyla besleyici olarak mükemmel bir atıştırmalıktırlar.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #9

YULAF EZMESİ

100 gr yulaf ezmesi 5.6 mg demir ihtiva eder. Yulaf kahvaltı yada atıştırmalık olarak sıhhatli bir besindir. Vitaminler (B, C, D ve E) ve karbonhidratlar açısından varlıklı olan yulaf, vücuda enerji verir. Kuvvetli noktası glisemik indeksinin düşük olmasıdır. Doğrusu, kan şekerini ansızın yükseltmezler. Ek olarak iyi bir lif içeriğine haizdir. Kan kolesterol seviyelerini düşürür ve iyi bağırsak geçişi sağlar. Ek olarak sodyum, çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum ve bakır ihtiva eder. Bu yüzden oldukça sayıda faydası vardır. Sadece makul miktarlarda yenilmesi gerekir.

Etten daha fazla demir içeren 10 yiyecek #10

ÇEKİRDEK

100 gram ayçekirdeği 5.3 mg demir ihtiva eder. Demir içeriğinden yararlanmak için tariflerinize ayçekirdeği eklemekten çekinmeyin. Ayçiçeği tohumları ek olarak bir kalsiyum ve magnezyum deposudur. Çoklu doymamış yağ asitleri içinde ne olduğu ile çekirdekler damar, cilt ve saç sağlığı üstünde birçok yarar sağlar. Lif bakımından zengindirler, ek olarak sindirim için faydalıdırlar.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.