Exynos 2200 ile selefi arasındaki performans farkı belli oldu

10.02.2022
Exynos 2200 ile selefi arasındaki performans farkı belli oldu


Dün gerçekleştirdiği Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy S22 ve Galaxy Tab S8 modellerini vitrine çıkaran Samsung, kendi üretimi Exynos 2200 yonga seti ile gündemden düşmüyor. Son olarak işlemci ile selefi arasındaki performans farkı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…

Samsung kullanıcıları mutlu: One UI 4.1 ile sanal RAM özelliği genişleyecek!


Samsung kullanıcıları mutlu: One UI 4.1 ile sanal RAM özelliği genişleyecek!

Sektörde kullanımı yaygınlaşan sanal RAM hususi durumunu daha da geliştirme sonucu alan Samsung, ilk resmi adımını One UI 4.1 sürümü ile attı.

Exynos 2200, kağıt üstünde beklentileri karşılamadı

Bilinmiş olduğu suretiyle Samsung, bir çok süre amiral gemisi modellerini pazarlara gore değişkenlik gösteren Exynos ve Qualcomm işlemcileri ile piyasaya sürüyor. Hatta şirket, iki işlemci içinde performans farkları olduğu iddiası ile belirli aralıklarla tepkilerin odak noktası haline geliyor. Bugüne dek ülkemizin payına da hep Exynos işlemcisinden güç alan modeller düştü.

Yalnız dün tanıtılan Galaxy S22 modelleri ile bu durum büyük seviyede değişti. Seri, vatanımızda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinden güç alan modellerle kullananların karşısına çıkacak. Geçtiğimiz haftalarda çıkış gerçekleştiren ve oldukça sancılı bir tanıtım sürecinden geçen Exynos 2200 ise kağıt üstünde beklentileri karşılayamadı.

Wccftech’in haberine gore, geçtiğimiz günlerde Geekbench veritabanında Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ile karşılaştırılan ve başarı göstermiş işlere imza atan Exynos 2200, meydana getirilen yeni bir teste gore CPU tarafında selefi Exynos 2100’dan bir tek yüzde 5 oranında süratli. Bir çok süre yeni çıkış gerçekleştiren bir işlemci ile eskisi arasındaki performans farkının yüzde 15 ila 20 aralığında bulunduğunu ele alırsak, bu sonuçlar pek de iç açıcı değil.

Bunun yanı sıra iki işlemci arasındaki aslolan performans farkı GPU (grafik birimi) ve NPU tarafında ortaya çıkıyor. Zira Exynos 2200’ın AMD RDNA 2 mimarili GPU’su selefinden yüzde 17 daha süratli. İşlemcinin NPU’su ise eskisinden yüzde 115 daha süratli.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Exynos 2200, beklentileri karşılayabildi mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlere aktarabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.