Facianın eşiğinde cenk! İşte Zaporizhzhia nükleer santralindeki son durum

04.03.2022
Facianın eşiğinde cenk! İşte Zaporizhzhia nükleer santralindeki son durum


Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, son bir haftadır dünya gündeminin merkezinde yer almaya devam ediyor. Birçok ülke ve büyük firmalar, tavırlarını koyabilmek adına Rusya ve Rus toplumuna yönelik yaptırımlarını arttırıyor. Başlama sebebi ne olursa olsun cenk ortamı, asla kuşkusuz her kesime ziyanı dokunuyor. Bu bir haftada binlerce insan yaşamını yitirdi. Yalnız yaşanmış olan felaketlere bir yenisi daha eklenmek üzereydi.

Spotify’dan Rusya’ya darbe üstüne darbe!


Spotify’dan Rusya’ya darbe üstüne darbe!

Rusya pazarına geç girmesine rağmen ülkede etken olan Spotify, Rus kullanıcılarını asla hoşnut etmeyecek bazı kararlar aldı.

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporizhzhia’da korkulan olmadı

Rusya Ukrayna savaşı, insanlık adına büyük yıkım ile sonuçlanacak sorunlara yer açıyordu. Dün gece Rus ordusu Rus ordusu, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia’ya dört bir taraftan ateş etmeye başladı. Çevredeki görgü tanıkları, tesisten dumanların çıktığını belirtti. Cenk esnasında yangınların da başlamasıyla büyük bir facianın eşiğine gelindi. Bir süre nükleer tesisten haber alınamadı.

Peşinden bir Ukrayna hükümet sözcüsü, yangının çıktığını doğruladı. Ihtimaller içinde bir patlamanın olması halinde dünyanın en büyük nükleer facialarından Çernobil ile kıyaslandığında minimum 10 kat daha büyük bir yıkımın olacağı açıklandı. Hükümet yetkilisi, cenk esnasında Rusların acilen geri çekilip itfaiye ekiplerine izin vermeleri için Rusya’ya seslendi.

Tüm bu çağrıların peşinden kısa bir süre sonrasında Rus ordusu geri çekildi. İtfaiye ekipleri olay yerine kısa sürede erişim elde etmiş oldu. Hükümet yetkilileri de olay yerine gidip durumu inceledi. Bir hükümet yetkilisi, ilk olarak Zaporizhzhia nükleer santralinin yakınında yüksek düzeyde ışınım tespit edildiğini söyleyerek korku dolu haberi paylaştı.

Hükümet yetkilisinin bu sözleri tüm dünyayı anlık olarak korkutsa da nükleer santral operatörü Energoatom’dan rahatlatıcı haber geldi. Tesis yetkilisi, Zaporizhzhia çevresindeki ışınım seviyesinde bir değişiklik gözlemlenmediğini, yangının çalışan reaktörlerde yıkıcı bir hasara yol açmadığını söylemiş oldu. Yangının yakındaki bir eğitim binasında çıkmış olduğu açıklandı.

 Nükleer santral operatörü Energoatom, savaşın başladığı ilk günlerde santralin altı reaktöründen ikisini kapatıldığını belirtti. Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) da mevzuya ilişkin bir açıklama yapmış oldu. IAEA, tesis çalışanının cenk esnasında almış olduğu önlemler yardımıyla temel ekipmanların zarar görmediğini doğruladı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yada SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.