Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini değerlendirdi

18.06.2022
Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini değerlendirdiCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme mevzusunda somut adımlar atmalarını umduğunu söylemiş oldu.


Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini değerlendirdi

Ukrayna ile Rusya arasındaki cenk devam ederken NATO’nun geleceği de merak ediliyor…

Son dönemde ise birliğin gündeminde, üyelik başvuruları Türkiye’nin, teröre desteklerini gerekçe göstererek veto etmiş olduğu Finlandiya ve İsveç var.

İletişim Başkanlığı tarafınca Brüksel’de düzenlenen “Ukrayna Krizi ve NATO’nun Geleceği” temalı panele video konuşma yöntemi ile katılan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, mevzuyu burada değerlendirdi.

Altun, “Son günlerde İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ciddiye alan açıklamalar duymak umut verici bir gelişme olmuştur. Umarız İsveç ve Finlandiya şeklinde dost bildiğimiz ülkelerin Türk vatandaşlarını tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme noktasında somut ve kalıcı adımlar attığını görebiliriz. dedi.

“NATO’ya destek vermekten kıvanç duyoyoruz”

Türkiye’nin 1952 yılından beri üyesi bulunmuş olduğu ve bu 70 senelik üyeliği süresince askeri, ekonomik ve diplomatik her türlü destek vermekten kıvanç duyduğu NATO’ya olan bağlılığını kararlılıkla sürdürdüğüne işaret eden Altun, ülkenin karşılaşmış olduğu güvenlik tehditlerine karşı bölgesel ve küresel barışın sağlanması adına örgütün oynadığı dirimsel rolün bilincinde olduklarını söylemiş oldu.

Altun, NATO’nun bu dirimsel rolünün etkin bir şekilde sürdürülmesi adına örgütün misyon ve operasyonlarını desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Fahrettin Altun İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini değerlendirdi – VİDEO

Türkiye’nin gerek jeopolitik konumunun önemi, gerek NATO içindeki ikinci büyük orduya haiz olması, gerekse de son yıllarda hız kazanarak artan müdafa sanayii ve güvenlik kapasitesiyle ittifak içinde mühim bir misyon yüklendiğine dikkati çeken Altun, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Üstümüze düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz”

“Bosna Hersek’ten Sudan’a, Afganistan’dan Kosova’ya pek oldukça ülkede NATO misyonlarına direkt katkı sunan Türkiye, NATO’nun ortak bütçesine en oldukça destek veren ve NATO harekatlarına en fazla katkı veren üye ülkeler içinde yer verilmiştir.

Türkiye gerek PKK, DEAŞ, El Kural, FETÖ ve öteki terör örgütleriyle mücadelede gerekse düzensiz göç, insan kaçakçılığı, korsanlık ve deniz haydutluğuyla mücadelede bir cephe ülkesi olarak kendi ulusal güvenliği ve ittifakın güvenliği için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmektedir.

Ülkemizin NATO misyonlarına sunmuş olduğu tüm bu katkılar ve stratejik NATO varlıklarına topraklarımızda ev sahipliği yapmamız, ittifaka olan kuvvetli bağlılığımızın devam ettiğinin en kuvvetli bir kanıtıdır.”

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #1

Türkiye kolaylaştırıcı bir rol oynuyor

Türkiye’nin de sunmuş olduğu mühim katkılarla NATO’nun bugün en dinamik ve kuvvetli güvenlik teşkilatı bulunduğunu ifade eden Altun, böylesi bir ittifak örgütünün genişlemesinin muhakkak arzu edilir bir durum bulunduğunu ve Türkiye’nin bugüne kadarki genişlemelerde kolaylaştırıcı bir rol oynadığını kaydetti.

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #2

“NATO üyeliği her ülkenin koşulsuz şartsız kabul edileceği bir hak değil”

Altun, NATO şeklinde böylesine mühim bir ittifak örgütüne katılımın üyeliğe aday ülkeler için faydalar sağlayacağı şeklinde bu ülkelere bir takım mesuliyet da yüklediğinin altını çizerek, “Unutulmamalıdır ki NATO üyeliği her ülkenin koşulsuz şartsız kabul edileceği bir hak değil, ittifak ilkelerine bağlılığını gösteren ülkelere sağlanan bir imtiyazdır.

Bu sebeple ittifaka katılacak yeni ülkelerin NATO’nun kurumsal kimliği ve kurum içi uyumuna zarar vermemeleri, halihazırda ittifaka üye ülkelerin meşru güvenlik endişelerine karşı tehdit oluşturmamaları, üye ülkeleri tehdit eden terör örgütlerine destek vermemeleri beklenir.

Bu şartlar gerek mevcut genişleme talepleri gerekse de gelecekte yaşanabilecek yeni katılımlar için sağlanması ihtiyaç duyulan asgari gerekliliklerdir.” dedi.

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #3

“NATO üyeliğine pozitif yönde yaklaşmamız düşünülemez”

Türkiye olarak bugüne dek olduğu şeklinde bundan sonrasında da ittifakın karşılaşmış olduğu tehditlere karşı kesin desteği sürdürmekten kaçınmayacaklarını vurgulayan Altun, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu;

“Ne var ki olabilecek bir cenk durumunda yardımına koşmayı taahhüt edeceğimiz ülkelerin bizim vatandaşlarımızı hedef alan terör örgütleri desteklememesini, bu örgütlerin propaganda yapma, finansman sağlama, militan devşirme şeklinde Türkiye karşıtı etkinliklerine hoşgörme göstermemesini beklemek en temel hakkımızdır.

Türkiye’de gerçekleştirmiş oldukları terör saldırılarıyla oldukça sayıda vatandaşımızın canına kasteden terör örgütlerine karşı kesin bir pozisyon almamış, bu örgütlerin ülkelerindeki faaliyetlerine değil tedbir almak, hoşgörme gösteren ülkelerin NATO üyeliğine pozitif yönde yaklaşmamız düşünülemez.

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #4

“Türkiye karşıtı faaliyetlerinin durdurulması ülkemiz için dirimsel bir taleptir”

Türkiye’nin bu ilkesel tutumu hem NATO’nun etkinliğinin sürdürülmesi ve ittifakın geleceği hem de Türkiye’nin güvenlik tehditlerinin bertaraf edilmesi için son aşama önemlidir.

Türkiye, sınır komşularımız Irak ve Suriye’de üslenen PKK ve DEAŞ tehditlerine, 2013’te Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğine intihar saldırısı düzenleyen DHKP-C terör örgütüne, 2016 senesinde seçilmiş iktidara karşı bir darbe teşebbüsünde bulunan ve bu girişimde 251 vatandaşımızı katleden FETÖ’ye karşı kesin mücadelesini sürdürecektir.

Bu örgütlerin bir kısmının müttefiklik ilişkisi kuracağımız Avrupa başkentlerinde Türkiye karşı faaliyetlerinin durdurulması ülkemiz için meşru ve dirimsel bir taleptir.”

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #5

“Umarız, PKK mensupları tekrar Stockholm’de  teşkilat propagandası yapamazlar”

Son günlerde İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ciddiye alan açıklamalar duymanın umut verici bir gelişme bulunduğunu dile getiren Altun, “Umarız İsveç ve Finlandiya şeklinde tarihsel olarak yakın ilişkilerimiz olan, dost bildiğimiz ülkelerin Türk vatandaşlarını tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme noktasında somut ve kalıcı adımlar attığını görebiliriz.

FETÖ üyelerinin müttefiklerimizle ilişkilerimizi bozmak için sürdürdükleri kara propagandalarının dost bildiğimiz ülkelerde ev sahipliği bulmamasını temenni ediyoruz.

Umarız bundan sonrasında PKK’ya yönelik gerçekleştirdiğimiz terörle savaşım operasyonlarında İsveç yapımı AT-4 tanksavar silahları ile karşılaşmayız ve PKK mensupları tekrar Stockholm’de sözde flamalarını sergileyip, uluorta teşkilat propagandası yapamazlar.” dedi.

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #6

“İttifak ilişkileri geliştirmeye açığız”

Altun, Türkiye’nin ulusal güvenliğine kasteden terör örgütlerine destek sunmayan, bu örgütlere ev sahipliği yapmayan dost ülkelerle NATO ve öteki tüm internasyonal kulvarlarda ortaklık ve ittifak ilişkileri geliştirmeye açık bulunduğunu altını çizdi.

“Daha güvenli bir dünya için çalışmaya hazırız”

Türkiye’nin NATO’nun geleceği için gösterdiği fedakarlık ve istikrarlaştırıcı bir güç olarak üstlendiği sorumluluklarının gerek birliğe üye ülkeler gerekse de halihazırda üye olmak isteyen ülkeler tarafınca doğru değerlendirilmesi icap ettiğini ifade eden Altun, Türkiye’nin bu ülkelerle beraber daha güvenli bir dünya için çalışmaya her daim hazır bulunduğunu sözlerine ekledi.

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #7

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #8

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #9

Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğini değerlendirdi #10

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.