Fahrettin Koca: DSÖ’nün çabaları yetersiz

24.05.2022
Fahrettin Koca: DSÖ’nün çabaları yetersizSıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “DSÖ tarihinde kim bilir ilk kez bu kadar büyük bir ilgi ve sorumlulukla karşı karşıya kaldı. Çabaları gördük sadece kafi değil.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafınca Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen 75. Dünya Sıhhat Asamblesi düzenlendi.

Türkiye’yi temsilen toplantıya Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da katıldı.

Genel Kurula hitap eden Bakan Koca, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Ukrayna’daki sıhhat altyapısına tesirleri, küresel besin krizi ve koronavirüs salgınıyla savaşım mevzularını ele aldı.

Fahrettin Koca: DSÖ’nün çabaları yetersiz – Video

“DSÖ’nün çabaları yetersiz kaldı”

Koca, DSÖ’nün koronavirüs salgınıyla mücadelesini de değerlendirerek, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“DSÖ tarihinde kim bilir ilk kez bu kadar büyük bir ilgi ve sorumlulukla karşı karşıya kaldı. Organik olarak DSÖ’nün bu süreçte dünyadaki her milletin ve ferdin sıhhat hakkını koruması beklenmiştir. Evet, ara sıra bu çabaları gördük ve takdir ettik sadece kafi olmadığını bugün bu platformda konuşmamız gerekiyor. Halk sağlığı acil durumlarında, fikri mülkiyeti düzenleyen daha insan temelli somut adımları hızla atmamız gerektiğine inanıyorum.”

Koronavirüs salgınıyla küresel savaşım sürecinin her aşamasının üstünde çalışılması gerektiği görüşünü vurgulayan Koca, Türkiye’nin salgının ilk gününden itibaren başarıya ulaşmış bir imtihan verdiği ve sıhhat sisteminin hiçbir aşamada aksamadığının altını çizdi.

Fahrettin Koca: DSÖ nün çabaları yetersiz #1

“Güvenli tıbbi koridor oluşturulmalı”

Koca, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Türkiye’nin ilaç ve tıbbi araç-gereç başta olmak suretiyle insani yardım enerjisini bölgeye yönlendirdiğini vurgulayarak, “Başta hasta ve yaralıların tahliyesi olmak suretiyle güvenli bir tıbbi koridorun oluşturulması gerekmektedir. DSÖ başta olmak suretiyle internasyonal toplumdan bu teklife destek talebimi bildirmek isterim. Türkiye tahliye ve tedavi noktasında üstüne düşeni halletmeye hazırdır.” ifadelerini kullandı.

An itibarıyla dünyayı bekleyen en büyük küresel tehdidin beslenme ve besin güvenliği bulunduğunu kaydeden Koca, “Besin güvenliği tehdidine yönelik DSÖ’nün bugünden alacağı tedbirlerin yaşamsal önemde bulunduğunu düşünüyorum. Türkiye devamlı, internasyonal görüşme sürecinin yapıcı bir parçası olma gayreti içinde olacaktır.” şeklinde konuştu.

Fahrettin Koca: DSÖ nün çabaları yetersiz #2

DSÖ’nün dayanışma temelinde güçlendirilmesi vurgusu

Bakan Koca, “Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yalnızca kendi vatandaşlarına en üst düzeyde hizmet sunmakla kalmamış, 161 ülke ve 14 internasyonal kuruluşa koruyucu ekipman bağışı, data ve deneyim paylaşımı ve AVAT vesilesiyle aşı yardımı şeklinde değişik alanlarda internasyonal dayanışmanın kuvvetli bir örneğini ortaya koymuştur.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Salgının küresel alanda denetim edilmesi yolunda Koca, Türkiye’nin geliştirdiği koronavirüs aşısı TURKOVAC’ın internasyonal dayanışmanın bir parçası olması temennilerini iletti.

“Sıhhat Tüzüğü’nün güçlendirilmesi ve finansal bağımsızlığının desteklenmesi”

AA’nın haberine gore Bakan Koca, DSÖ’nün dayanışma ve hakkaniyet temelinde güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Yasal bağlayıcı bir pandemi anlaşmasının oluşturulması, Internasyonal Sıhhat Tüzüğü’nün güçlendirilmesi ve finansal bağımsızlığının desteklenmesi şeklinde tüm tartışmalara da bu perspektif doğrultusunda yaklaşmaktayız.” diye konuştu.

Fahrettin Koca: DSÖ nün çabaları yetersiz #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.