Fahrettin Koca: Hastalık eski gücünde değil

30.01.2022
Fahrettin Koca: Hastalık eski gücünde değilSalgına karşı kuralların tam zamanında ve vatandaşı yormadan, yıpratmadan, hayata geçirildiğini söyleyen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Salgın geri dönmemek suretiyle gündemimizden çıkıyor” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla meydana gelen toplu açılış törenine katıldı.

Koca burada küresel bir salgınla mücadeleyle sıkıntılı iki yıl geçirdiklerini, salgının yıkıcı tesirini geride bırakarak yok olup gitmekte bulunduğunu söylemiş oldu.


“ARTAN VAKALAR ÜRKÜTMESİN, ESKİ GÜCÜNDE DEĞİL”

Bakan Koca, “Artan olay sayılarının sizi ürkütmemesini Sıhhat Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum; kaygı etmeyiniz, hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Grip olan yurttaşlarımızın sayısını günlük olarak duyuru etsek benzer manzaralarla karşılaşacağız. Gripten kaybettiğimiz yurttaşlarımızın sayısını günlük olarak açıklasak salgından değişik olmadığını göreceğiz. Müsterih olunuz, en fena günler geride kaldı.” dedi.

Fahrettin Koca: Hastalık eski gücünde değil VİDEO

“SABRETTİK VE BUGÜNLERE GELDİK”

Salgının ilk gününden bugüne dek ilk tepki gösteren, yerinde kararlar alan bir irade ortaya konulduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine tevdi etmiş olduğu milletin sağlığı emanetini layıkıyla muhafaza etmeye çaba ettiklerini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Küresel salgın duyuru edilmemişken Bilim Kurulu’nu kurup, salgınla savaşım rehberimizi Dünya Sıhhat Örgütü’nden ilkin duyuru ettik. Hızla duruma durum ederek tedbirler hayata geçirdik. Aşı programı başladığında vatandaşımızı en süratli şekilde aşı ile buluşturmuş ve fazlaca kısa sürede yurttaşlarımızın fazlaca büyük bir bölümünü aşıladık. Bilimin gereklerini yerine getirmiş ve her bir vatandaşımızın sağlık ve selameti için çalıştık. Bu tarz şeyleri yaparken toplumsal gerçeklerden, yaşamın emsalsiz gerekliliklerinden ise ödün vermedik. Vatandaşımız sabretti, azmetti ve bugünlere geldik.”

“SALGIN GERİ DÖNMEMEK ÜZERE GÜNDEMİMİZDEN ÇIKIYOR”

Koca, Türkiye’nin salgının başlangıcında iyi mi tüm ülkelerden erken hareket etmişse, salgınla mücadeleyi tamamlarken de herkesten ilkin hareket ettiğinin altını çizerek, şu şekilde devam etti:

“Kısıtlamaların en makul sürede kaldırıldığı ülkeyiz. Temel kişisel korunma tedbirleri ve aşı haricinde tüm kısıtlamaları kaldırdık. Hastalığın tesirini azalttığını görünce karantina süreleri ve tarama testleri dahil uygulamalarımızı güncelledik. Gelişmiş olduğu iddia edilen ülkeler sıhhat hizmetlerinin verilmesinde bizim fazlaca gerimizde kaldıkları şeklinde engelleme ve tedbirlerin kaldırılmasında da bizi izlediler. Bugün tüm ülkeler, tüm salgın kurallarını iyi mi kaldıracaklarını tartışıyor ve karar almaya çalışıyor, oysa biz sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu tarz şeyleri tam zamanında ve vatandaşımızı yormadan, yıpratmadan, herkesten ilkin hayata geçirdik. Salgın geri dönmemek suretiyle gündemimizden çıkıyor. Tüm dünyayı çepeçevre saran kurallar manzumesi artık tarih oluyor. Bu normal olarak tedbirsiz hareket edeceğimiz anlamına gelmez. Artık önlem kişisel.”

“KENDİ AŞIMIZLA KENDİ GÜCÜMÜZÜN SAHİBİYİZ”

Yerli aşı TURKOVAC’a gösterilen ilgiye müteşekkir bulunduğunu dile getiren Koca, “Kendi aşımızla kendi gücümüzün sahibiyiz. Bilimsel tüm gereklilikleri yerine getirerek etkili ve güvenli bir aşıyı tamamen yerli olarak geliştirdik. Ülkemizin gücüne, bilim insanlarımızın başarılarına emin olun, onlarla gurur duyun. Aşı tercihinde, ‘Benin tercihim TURKOVAC’tır’ diye yüksek sesle açıklayın.” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca: Hastalık eski gücünde değil #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.