Fast Food Yiyeceklerin Zararları

03.02.2021
Fast Food Yiyeceklerin Zararları

Fast food yiyeceklerin zararları yıllardır konuşulup durur. Gelişmekte olan ve gelişmiş dünya ülkelerine bakıldığında özellikle son 20 yıl içerisinde beslenme alışkanlıklarında çok ciddi değişimler görülmekte, bu değişimin en başında da ülkemizdeki karşılığı ayakta atıştırmalık olarak da bilinen fast food beslenme şeklidir.

Fast Food Yiyeceklerin Zararları

Aslında yıllardır ismi bize tuhaf gelen bu beslenme şeklini yaşıyorduk. Sokak da yürürken yediğimiz Simit, bir çay bahçesinde yada köşe başındaki tostçu ve yine ayak üstü dükkanlarda yenilen lahmacun, pide, döner, ve yıllar ilerledikçe insanoğlunun her şeyin fazlasını ve ayrıcalıklarını isteme arzusuyla özellikle hamburger satılan restoranlar, pizzacılar, kızarmış dönen bütün tavuk ve herkesin arada burnunda tüten balık ekmek işte bunlara birde gazlı içecekler, aşırı tüketilen çay kahve de eklenince ortaya yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunları çıkar.

Özellikle bu beslenme şeklinin genç ve gelişim çağındaki çocuklar tarafından cazip ve çekici gelmesi işin ciddiyetini arttırmış ve yeni genç nesil tıpta obezite diye bilinen çağımızın şişmanlık hastalığından nasibini almış olur.

Fast-food besinlerin en büyük faktörü aşırı miktarda kalorili içermeleridir. Fast food içerdiği hazır dondurulmuş gıdalar, aşırı katkı maderi ile hayvansal yağlar yada şekerli olmasından dolayı ortalama olarak 500 ile 1500 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Devamında da insanlar da kilo artışına neden olur. Özellikle fast food ile beslenen toplumlar da kalp damar hastalığı oranı giderek artmıştır. Bu hazır gıdalar kalsiyum, mineral ve vitaminlerden yoksun olduğundan vücudun savunma mekanizmasını bozarak çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Fast food yiyeceklerin içeriğindeki aşırı sodyum kan basıncında artış ve gastrointestinal riskleri arttırır. Bunun yanı sıra fast food beslenme kültüründe asitli içecekler ve aşırı tüketilen çay kahve vücuttaki demir miktarını düşürüp, anemilere neden olabilir.

Fast Food Yiyeceklerin Zararları

Fast Food Yiyeceklerin Zararları

Fast Food Yiyeceklerin Zararları Neden Zararlı?

Fast food yiyeceklerin zararlarından bahsettiğimiz bu yazımızdan anlaşıldı ki; bu besinler yüksek yağ, şeker oranı ve içeriğindeki sodyum vs. maddeler ile lezzeti ve insanların yeme arzularını arttırır. Düzenli olarak fast food yiyen insanlar da obezite başta olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, kolestrol ve demir eksikliği gibi hastalıklar görülmektedir. Fast food beslenme alışkanlığından çocuklarımızı mümkün olduğunca uzak tutup, mecbursak bile kontrol altında olmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir